Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - JARNÍ prázdniny 26.2.-1.3.2024 a informace k ZÁPISU do 1. ročníku 18.4.2024

Erasmus - Polsko (Burdová)

S Erasmem za přáteli do Polska

Ve dnech 8.-12. května 2023 se uskutečnilo další setkání v rámci mezinárodního projektu Erasmus+, a to v polském Tarnobřehu. Potkali jsme se zde s našimi přáteli z Polska, Portugalska, Sicílie a Turecka, se kterými se už velmi dobře známe z dřívějších zahraničních výjezdů. Ústředním tématem našich setkávání je Šikana mezi vrstevníky a její řešení v evropském měřítku (Peer Bullying and Alternative Solutions in European Aspect).

Naše cesta do Polska začala již v neděli 7. května, a protože jsme měli dostatek času při přestupu ve Vratislavi, stačili jsme se podívat na náměstí v historickém centru. Pak už jsme pokračovali vlakem do Tarnobřehu a po shledání s kamarády naše žákyně odjely do hostitelských rodin, které jim nabídly teplo domova během celého pobytu.

Polská strana pro nás připravila pestrý a velmi zajímavý program. Žáci tamní školy nás v pondělí přivítali povedenou slavnostní ceremonií: proběhla prezentace zúčastněných zemí, nahlédli jsme do polské historie a kultury a poslechli si pěvecká vystoupení. Následovala procházka městem a odpoledne jsme strávili v Sandoměři, městečku s kouzelným historickým centrem. Program byl bohatý i v dalších dnech: žáci pracovali v rámci různých aktivit na tématu projektu a odměnou jim byly výlety do okolí města. Navštívili jsme například muzeum vánočních dekorací v obci Nowa Deba; kromě expozice jsme měli možnost nahlédnout přímo do výroby a následoval i workshop, v jehož rámci si žáci ozdobili baňku na vánoční stromek. Dalšími poutavými místy byly zámek Lancút a rozsáhlý skanzen Kolbuszowa – zde jsme se vrátili v čase a nahlédli do starodávných vesnických obydlí. Na Erasmu se tradičně organizuje jeden celodenní výlet a nejinak tomu bylo i tentokrát: ve středu dopoledne jsme navštívili Osvětim a Březinku a odpoledne jsme strávili ve slunném Krakově.  

S návratem do Liberce se přiblížil i konec celého projektu: ještě ale máme před sebou poslední setkání, a to na začátku června v turecké Adaně.

 

Jak pobyt v Polsku hodnotí naše žákyně?

Ema Dlouhá, 7. A:

Cesta do Polska byla dlouhá, cestovali jsme autobusem a vlakem cca 12 hodin, ve středu jsme si museli přivstat, jeli jsme do koncentračního tábora do Osvětimi a Krakowa, byl to zážitek na celý život. Navštívili jsme také třeba muzeum vánočních ozdob. Na rozloučenou byla ve školní tělocvičně party pro studenty, rodiče a učitele ze všech zemí. Poslední den mě moje “adoptivní” rodina vzala k jezeru za městem a na procházku po městě Řešov. Zdálo se mi, že ve škole měli velmi dobrý kolektiv. Měla jsem se u nich dobře.

 

Sofie Heilandová, 7. A:

Na začátku května jsme se dočkali a spolu s Erasmem jsme odjeli na výměnný pobyt do Polska, přesněji do města Tarnobřeh. Cesta byla dlouhá a náročná, ale stála za tu spoustu zážitků a vzpomínek. Jejich škola nám připravila mnoho nádherných a nezapomenutelných výletů. Měli jsme ale i spoustu volného času, který jsme mohli trávit s lidmi, kteří nás ubytovávali, s jejich rodinami nebo přáteli. My třeba ve volném čase byli na bowlingu, v restauraci a často venku. Odjezd zpět do Liberce byl těžký, protože jsme spolu navázali pevné vazby. Ale slíbili jsme si, že se musíme vidět znova. Myslím si, že jsme si to v Polsku všichni neskutečně užili a možná bychom se tam i vrátili nebo to o týden prodloužili. Děkuji moc všem, kteří se mnou v Polsku byli, byl to úžasný zážitek.

 

Eliška Marcinková, 7. A:

Na Erasmu v Polsku jsme byli na spousty výletech. Třeba například v Krakově, kde jsme si mohli koupit různé suvenýry nebo navštívit místní hrad, nebo v blízkém městě Sandoměř, kde jsme navštívili zbrojnici a mohli si v ní vyzkoušet historické obleky. Měli jsme i volný čas, kdy jsme mohli být s lidmi, kteří nás ubytovávali. Pobyt v Polsku jsem si velmi užila a klidně bych se tam zpátky vrátila anebo tam byla déle. Tímto chci poděkovat všem, kteří se mnou v Polsku byli.

 

Nela Zelerová, 7. A:

Líbilo se mi hodně věcí, například kolektiv ve škole, výlety, kamarádi, legrace, poznávání nových věcí, dorozumívání se jak anglicky, tak i polsky. Nebyla žádná nuda a na každý den byl vymyšlený nějaký výlet nebo prohlídka. Všechno bylo moc krásné, i pobyt u mé Polky se mi velmi líbil a její rodiče na mě byli hodní. Našla jsem si spoustu nových kamarádů a domů si vezu plno vzpomínek.