Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ - COVID-19: ORGANIZACE VÝUKY - DISTANĆNÍ VZDĚLÁVÁNÍ 12.-23.10.2020

Historie školy

Plán na výstavbu školy byl schválen 17.10.1955. Schválená částka na její výstavbu byla 7 927 000,- Kč.

Stavba byla rozvržena do tří etap:
- výstavba hlavní části budovy
- tělocvična s příslušenstvím
- budova pro mimoškolní  výchovu
   a stravování

Výkop pro novostavbu byl zahájen v září 1957. O rok později měla stavba již první patro. Vyskytly se však problémy – byl nedostatek pracovních sil, materiálu, stroje na stavbě byly poruchové. Přesto stavba hlavní budovy pokročila dál. V březnu 1959 byl schválen ředitel školy Zdeněk Neděla.

Výuka byla zahájena 1.9.1959. Škola začala svůj provoz jako 15. osmiletá základní škola v Barvířské ulici s 23 třídami a 750 žáky.

Ze dvou tříd v přízemí byla zřízena nouzová místnost pro výuku tělocviku, která je v provozu dosud pod názvem malá tělocvična. Třídy, které se nevešly do hlavní budovy, byly umístěny do sousedního dřevěného baráku, ve kterém byla rovněž školní družina a jídelna. Provoz ve dvou budovách – hlavní a „barákové“ trval 15 let. Nejvyšší počet žáků měla škola ve školním roce 1961/62,  a to 843 žáků ve 24 třídách. Stále se upravovalo okolí školy: oplocení areálu, vysazení topolového stromořadí….

V průběhu let navštívila školu řada návštěv. Mezi nejzajímavější patří návštěva Emila Zátopka, která jako by předurčila sportovní zaměření školy. Dříve byla škola orientována na lehkou atletiku a hokej.

Na škole působilo několik ředitelů – jako první Zdeněk Neděla, dále pan Merta (1979-1990), p. Havrda a p. Vobořil (1990-91),  p. Šmída (1991-1997), Mgr. Petr Myslivec (1997-2002) a současný ředitel Mgr. Miloslav Kuželka.

Během let byla vybudována nová stravovna, školní družina a dílny namísto „barákové budovy“. Stavba byla dokončena ve školním roce 1983/84 za vydatné pomoci rodičů. V následujícím školním roce byla otevřena i velká tělocvična. Bohužel ne na dlouhou dobu, protože záhy došlo ke zničení podlahy a k nutnosti její opravy. Současný povrch velké tělocvičny je z umělé hmoty a byl položen v roce 1994/95. Poprvé byla otevřena fotbalová 4. třída na této škole ve školním roce 1988/89. Dva roky poté získala škola statut základní školy se sportovními třídami, zaměřenými na fotbal.

Od školního roku 1997/98 jsme škola s právní subjektivitou a od 1.9.2010 je také naší součástí mateřská škola.

Třídy

Žákovská knížka

Školní družina
Školní družina

Školka
Školka

Jídelna
Jídelna

Aktuality ze školy
Aktuality ze školy

Informace k provozu školy určené k výkonu péče o děti rodičů vybraných profesí

Vláda nařídila v souladu s krizovým zákonem hejtmanům, aby v místech potřeby určili školu nebo školské zařízení veřejných zřizovatelů k výkonu péče o děti ve skupinách nejvýše 30 dětí ve věku od 6 do 13 let zákonných zástupců, kteří jsou zaměstnanci/příslušníci...

VOLBY DO ŠKOLSKÉ RADY

Na podzim proběhnou doplňovací volby do Školské rady – kandidát za zákonné zástupce.

Drumbeny (Šímová)

Ve čtvrtek 8. října 2020 proběhl na naší škole pro žáky 1.stupně zážitkový program (nejen) s drumbeny, kterým provázel muzikant a lektor Zdeněk Roller.