Historie školy

Plán na výstavbu školy byl schválen 17.10.1955. Schválená částka na její výstavbu byla 7 927 000,- Kč.

Stavba byla rozvržena do tří etap:
- výstavba hlavní části budovy
- tělocvična s příslušenstvím
- budova pro mimoškolní  výchovu
   a stravování

Výkop pro novostavbu byl zahájen v září 1957. O rok později měla stavba již první patro. Vyskytly se však problémy – byl nedostatek pracovních sil, materiálu, stroje na stavbě byly poruchové. Přesto stavba hlavní budovy pokročila dál. V březnu 1959 byl schválen ředitel školy Zdeněk Neděla.

Výuka byla zahájena 1.9.1959. Škola začala svůj provoz jako 15. osmiletá základní škola v Barvířské ulici s 23 třídami a 750 žáky.

Ze dvou tříd v přízemí byla zřízena nouzová místnost pro výuku tělocviku, která je v provozu dosud pod názvem malá tělocvična. Třídy, které se nevešly do hlavní budovy, byly umístěny do sousedního dřevěného baráku, ve kterém byla rovněž školní družina a jídelna. Provoz ve dvou budovách – hlavní a „barákové“ trval 15 let. Nejvyšší počet žáků měla škola ve školním roce 1961/62,  a to 843 žáků ve 24 třídách. Stále se upravovalo okolí školy: oplocení areálu, vysazení topolového stromořadí….

V průběhu let navštívila školu řada návštěv. Mezi nejzajímavější patří návštěva Emila Zátopka, která jako by předurčila sportovní zaměření školy. Dříve byla škola orientována na lehkou atletiku a hokej.

Na škole působilo několik ředitelů – jako první Zdeněk Neděla, dále pan Merta (1979-1990), p. Havrda a p. Vobořil (1990-91),  p. Šmída (1991-1997), Mgr. Petr Myslivec (1997-2002) a současný ředitel Mgr. Miloslav Kuželka.

Během let byla vybudována nová stravovna, školní družina a dílny namísto „barákové budovy“. Stavba byla dokončena ve školním roce 1983/84 za vydatné pomoci rodičů. V následujícím školním roce byla otevřena i velká tělocvična. Bohužel ne na dlouhou dobu, protože záhy došlo ke zničení podlahy a k nutnosti její opravy. Současný povrch velké tělocvičny je z umělé hmoty a byl položen v roce 1994/95. Poprvé byla otevřena fotbalová 4. třída na této škole ve školním roce 1988/89. Dva roky poté získala škola statut základní školy se sportovními třídami, zaměřenými na fotbal.

Od školního roku 1997/98 jsme škola s právní subjektivitou a od 1.9.2010 je také naší součástí mateřská škola.