Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - INFORMACE

Pobyt 9.B v Ekocentru na Jizerce (Šulcová)

„Člověk i strom potřebují své kořeny. Spojují nás s místem, kam patříme a kde jsme doma.“
Tak takové bylo motto pobytu 8.-10. září v nádherné přírodě podzimních „Jizerek“. Na Jizerce naše třída už byla (coby čtvrťáci), ale tentokrát nám počasí opravdu přálo. A tak jsme se kolem 14 hodiny - hned po příchodu (vlak nás totiž dopravil jen do Kořenova a nahoru do hor jsme museli po svých) – vydali plnit první úkoly naší cesty za poznáváním – objevováním „kořenů“. Na své cestě za poznáním jsme podnikli několik výletů v okolí Jizerky - na rašeliniště, na Pytlácké kameny a k hrobu pytláka Heinricha, k soutoku Velké Jizery a Jizerky. Ve skupinách jsme plnili řadu úkolů – určovali stáří rašeliny a podle století, do něhož jsme se dostali, jsme zařazovali významné osobnosti nebo události - nakoukli jsme tak do naší minulosti, - sbírali různé půdní profily a vytvořili si vlastní půdu ( proběhla i soutěž o nejhezčí půdu), - každá skupina musela také objasnit, jaký byl koloběh vzniku potraviny, kterou obdržela, museli jsme porovnat i různé obrázky jedné oblasti Jizerky, abychom zjistili, jak člověk utváří své místo. Na svých cestách jsme dokázali také „rozhoupat“ viklan, procházeli se bosi v rašeliništi, nasbírali spoustu hub a večer opékali vuřty. Po splnění úkolů jsme obdrželi 2 papírové „kořeny“, které jsme nalepili na plakát se stromem poznání. Po tři dny jsme odhalovali tajemství a příběhy související s Jizerkou. Ten poslední kořen budeme získávat doma – v okolí naší školy. Čtyři skupiny deváťáků budou objevovat tajemství míst zvolených v okolí školy a své poznání pak předají dál svým spolužákům v listopadu – na společné schůzce s vedoucím projektu Davidem Kavanem. A co jsme si všichni – kromě krásných zážitků - odnesli? Určitě poznání, že je důležité všímat si světa kolem sebe, všeho, co je na našich místech krásné i všeho, co je potřeba změnit. A také jak je důležité nezapomenout, kde máme své „kořeny“.