Erasmus - Slovinsko

Ve dnech 14.-18. listopadu proběhlo již čtvrté setkání v rámci projektu Erasmus+: Youngsters of Generation Z Learning to Manage and Control the Technology in a Positive Way by Robocoding (česky Mládež generace Z učící se ovládat a řídit používání technologií pomocí robotického kódování). Společným cílem všech výjezdů je navazování nových přátelství a utužení těch stávajících a v rámci projektu „Positive“, jak zmíněný název zjednodušujeme, je vést žáky k efektivnímu a pozitivnímu využívání technologií.

Ve slovinském Mariboru jsme se s našimi přáteli z ostatních zemí setkali v nedělní večer 13. 11. a žáky si vyzvedly hostitelské rodiny. Znovu jsme se shledali hned v pondělí ráno, a to v základní škole Slava Klavora Maribor. Den začal slavnostním uvítáním: žáci tamější školy si připravili několik pěveckých, instrumentálních a jiných vystoupení. Následovala první vzdělávací aktivita, během které jsme navštívili výrobní haly firmy Palfinger a prohlédli si, jak se vyrábí různé hydraulické zvedací a manipulační systémy (např. jeřáby). Odpoledne, stejně jako ostatní dny, žáci strávili se svými rodinami, které si pro ně chystaly individuální aktivity.

Druhé dopoledne jsme se opět setkali ve škole: na programu byly workshopy zaměřené na sestavování a programování jednoduchých robotů.

Středa patřila celodennímu výletu za krásami slovinské přírody a kultury. Zřejmě největším zážitkem byla prohlídka krasového komplexu Postojnské jeskyně. Do podzemí nás zavezl vláček, někteří se cítili jako na cestě k trezoru v Gringottově bance, a mezi krápníky jsme i mohli spatřit nezvyklého tvora. Drak to sice nebyl, nicméně macarát jeskynní, obojživelník žijící výhradně zde, byl stejně ohromující. Druhou zastávkou našeho výletu bylo jezero a hrad Bled. I když pršelo, pohled na ostrov na jezeře byl kouzelný. Posledním bodem exkurze byla prohlídka historického centra hlavního města Lublaň.

Ve čtvrtek jsme přijali pozvání na mariborskou univerzitu, kde se nás ujali tamější studenti. Představili nám, na čem se zrovna na fakultě robotiky pracuje: například robot Frida má po naprogramování vypomáhat v nemocnici. Z univerzity jsme pokračovali centrem města po nejvýznamnějších památkách a den jsme zakončili na vrcholu Pohorje, odkud byla pěkná vyhlídka na Maribor.

Poslední den mobility jsme opět strávili ve škole: po slavnostním předání certifikátů se žáci účastnili vyučování – matematika a angličtina je všude stejná J. V sobotu ráno jsme nasedli na autobus a zamířili zpátky domů.

Další setkání proběhne na jaře 2023, a to ve francouzském Nantes.

Ohlasy žákyň z naší třídy, které se mobility zúčastnily:

Tereza Bláhová:

V Mariboru jsem si to moc užila, našli jsme si spoustu nových kamarádů a rodiny byly moc milé. Program byl pestrý - užili jsme si jak programování, tak i cestování po Slovinsku. Ráno jsme vždy měli program se školou a po obědě s rodinou, která nás ubytovávala. Byli jsme v hlavním městě Ljubljana, v Postojnských jeskyních, na hradě Bled a na dalších místech. Celý pobyt se moc vydařil a užila jsem si ho.

Johana Šašková:

Slovinsko bylo super. Program byl hezký a zábavný. Nejlepší ze všeho za mě bylo cestování po zemi. Za mě se mi nejvíc líbil výlet na hrad Bled a jezero. Našli jsme si kamarády, třeba z Holandska, kteří taky přijeli. Učitelé z mariborské školy byli úžasní a páteční 3 hodiny, do kterých jsme se zapojili, byly dobré. Celkově za mě moc hezky strávený čas.