Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - dopravní omezení před školou

Zájezd do Anglie 11.-15.3.2011 (Marková)

„Paní učitelko, pojedeme někdy do Anglie, když se učíme anglicky?“ Tuto větu jsem několik let slýchávala zejména od některých deváťáků a protože letos měli poslední šanci si svůj sen splnit, bylo rozhodnuto. Cílem naší pětidenní cesty bylo nejen hlavní město Londýn, ale také menší města Oxford a Windsdor. Náš zájezd pořádala liberecká cestovní kancelář Kristof a abychom naplnili celý autobus, jeli jsme společně se základní školou z České Lípy. Dobrodružství začalo v pátek 11.března, kdy nás čekala dlouhá cesta přes Německo, Nizozemí, Belgii a Francii. Do Británie jsme dorazili až druhý den ráno po plavbě trajektem z francouzského přístavu Calais do anglického Doveru, známého svými bílými útesy.

Po příjezdu do Londýna jsme autobus odstavili na předměstí ve čtvrti Greenwich a vydali se na celodenní prohlídku Londýna. Greenwich je známý po celém světě díky nultému poledníku, který tudy prochází, a všichni měli možnost vyfotografovat se v pozici, kdy jednou nohou stojí na východní polokouli a druhou na západní. Kromě poledníku se zde nachází královská observatoř (Royal Observatory), nádherný park a zejména úžasný výhled shora na Londýn. Další zastávka byla v námořním muzeu (Maritime Museum) a poté jsme pokračovali vláčkem směrem do centra Londýna. Zde jsme navštívili tisíc let starou pevnost Tower (the Tower of London) –  bývalé královské sídlo, vězení a popraviště, kde jsou v současné době uloženy korunovační klenoty a historické zbraně. Skupinka těch, kteří nechtěli jít dovnitř, se zatím prošla po okolí, zejména po známém zvedacím mostě Tower Bridge a po nábřeží řeky Temže (the Thames), kde se mimo jiné nachází ukotvený bitevní křižník Belfast. Poslední zastávka dne byla u katedrály svatého Pavla (St. Paul´s Cathedral), kde děti zaujal zejména blízký most Millenium Bridge, známý z posledního filmu Harryho Pottera. Pak jsme již přejeli metrem zpátky na Greenwich a došli parkem k autobusu, který byl již připraven odvézt nás směrem k našim hostitelským rodinám. Každý se už těšil hlavně do postele po předchozí noci v autobuse a náročném dni plném chození.Rodiny si nás na smluveném místě vyzvedly a na děti čekala nová zkušenost – pobyt v anglické rodině se vším, co k tomu patří. Tedy zejména komunikace v angličtině (příp. rukama a nohama), ale novinkou pro ně byla i anglická jídla, jinak zařízené domy, měkčí postele než u nás, jiné zásuvky a záchody, které se musí pumpovat, aby spláchly… a pro mě osobně největším překvapením byly lišky volně pobíhající mezi domy, což prý je dále od centra Londýna normální.

V neděli jsme se nevrhli do víru velkoměsta, ale do klidných městeček Windsdoru a Oxfordu. Ve Windsdoru nás čekala prohlídka jednoho z největších obydlených zámků na světě a sídla královského rodu (Windsdor Castle), který je zároveň nejvýznamnější rezidencí královské rodiny mimo Londýn. Kromě krásných komnat se  zde dětem líbil tzv. domeček pro panenky (Dolls House), který by se ale do žádného dětského pokojíčku nevešel, protože se jednalo o zmenšeninu původního královského paláce v poměru 1:12 s přesnými kopiemi veškerého vybavení. Ze zámku jsme měli výhled i na Eton – nejslavnější soukromou školu v Británii, kterou absolvovali např. princové William a Harry. Dále z Windsoru stojí za zmínku i křivý dům (Crooked House), který byl postaven ze dřeva, jež se časem zkroutilo a nyní svým tvarem dost připomíná známou italskou šikmou věž.

Odpoledne nás autobus odvezl do univerzitního města Oxfordu, které jsme si celé prohlédli a jednu z kolejí i navštívili (Christ Church College). A opět byl připomenut film Harry Potter: děti snadno poznaly schodiště s klenutým stropem i jídelnu, kterou si mohly celou projít a přestavovat si, kde asi Harry ve filmu seděl. V závěru procházky byl nezbytný nákupní rozchod a poté odjezd zpátky do rodin. Na další den se nikdo moc netěšil, protože jsme museli už v 7 hodin ráno být u autobusu, abychom stihli prohlídku všech naplánovaných míst před odjezdem domů. Čekalo nás tedy balení a ráno loučení s anglickými rodinami.

V pondělí nás autobus vysadil přímo v centru města poblíž budov parlamentu (the Houses of Parliament), kde jsme mohli nejen vidět, ale i slyšet známý Big Ben, jenž je součástí tohoto komplexu budov.  Další krásnou stavbou bylo Westmisterské opatství (Westmister Abbey), místo korunovací a odpočinku britských panovníků, které ale bylo právě obestavěné zátarasy a policisty, protože se zde ten den očekávala návštěva samotné královny. My jsme však na ni čekat nemohli a po Westminsterském mostě (Westmister Bridge) jsme přešli na druhou stranu řeky k obrovskému ruskému kolu zvanému Londýnské oko (London Eye). Zde jsme nejprve absolvovali krátkou 4D projekci o této atrakci a pak jsme se již vydali v uzavřené kabince do výšky 135 metrů obdivovat Londýn z ptačí perspektivy. Po tomto romantickém zážitku následoval návrat do hlučných ulic londýnského centra, kde jsme se museli prokličkovat až k Buckinghamskému paláci. Cestou jsme ještě viděli přísně střeženou ulici Downing Street, ve které bydlí britský ministerský předseda a dále koňské stráže (Horse Guard Parade). K samotnému královskému paláci jsme došli přes krásný park (St. James´ Park) plný zeleně, květin, jezírek, ptactva a ochočených veverek. A pak opět město, auta, autobusy a davy lidí. Naše kroky vedly postupně na Trafalgarské náměstí (Trafalgar Square) s pomníkem admirála Nelsona, na slavné kruhové náměstí s neonovými reklamami (Picadilly Circus) a poté na náměstí Leicester, kde následoval další nezbytný rozchod na nákup suvenýrů. Odpoledne jsme se rozdělili na dvě skupiny. Fotbaloví nadšenci se s paní průvodkyní vydali metrem na fotbalový stadion Chelsea, kde si mohli prohlédnout hřiště, klubové muzeum a nakoupit si suvenýry ve fanshopu. Ostatní se přesunuli na nedaleké náměstí s tržištěm (Covent Garden) a věnovali se prohlídce tohoto místa i posledním nákupům. Pobyt v Londýně jsme završili plavbou katamaránem po řece Temži a mohli si tak znovu připomenout místa, která jsme v předchozích dnech viděli. Loď nás zavezla až do Greenwiche, kde jsme naposledy vyšlapali kopec rozlehlým parkem k našemu autobusu. Cesta domů trvala opět asi 20 hodin, které většina využila k relaxaci po náročných dnech v Londýně.

Program celého zájezdu byl opravdu nabitý, abychom všechno zvládli, ale díky perfektní organizaci jsme měli možnost vidět vše podstatné, za čím turisté do Londýna jezdí. Velký dík za to patří naší průvodkyni Dáše Proskové, která se o nás celou dobu vzorně starala. Děti měly možnost na vlastní oči spatřit místa, která předtím viděly jen v učebnici a dozvědět se o nich nejrůznější historky a perličky, které se ani v učebnicích nepíší. Pobyt v Anglii se zkrátka vydařil po všech stránkách, děti přijely nadšené a není divu, že je teď ve škole můžete potkávat v tričkách a mikinách s nápisem „I love London“. Určitě to myslí upřímně.

Kompletní fotogalerii si můžete prohlédnout a případně i stáhnout zde: https://picasaweb.google.com/zsbarvirska/Londyn111532011?authkey=Gv1sRgCO34z_PLn-a0Ug#