Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - dopravní omezení před školou

Výjezd na Madeiru v rámci projektu Erasmus+ (Marková)

Ve dnech 30. 5. – 3. 6. 2022 proběhlo setkání v městě Funchal na portugalském ostrově Madeira v rámci našeho mezinárodního projektu partnerství škol Erasmus+. Tento projekt označujeme zkratkou „Positive“. Celý název je totiž poměrně komplikovaný: „Youngsters of Generation Z Learning to Manage and Control the Technology in a Positive Way by Robocoding“, což můžeme volně přeložit jako „Mládež generace Z učící se ovládat a řídit používání technologií pomocí robotického kódování“. Slovo „positive“ – „pozitivní“ sice v době pandemie získalo poněkud jiný význam, my ale zůstáváme u pravého smyslu slova, protože cílem projektu je vést mladé lidi k tomu, aby efektivním, pozitivním způsobem využívali informační a komunikační technologie namísto toho, aby na nich byli závislí.  
Naše cesta začala již v pátek 27.5. v rozpáleném Lisabonu, kde jsme se ubytovali na jednu noc v hotelu a měli jsme možnost během 24 hodin prozkoumat centrum města a nejznámější památky. Chybět samozřejmě nesměla ani jízda historickou žlutou tramvají. V sobotu 28.5. jsme ve večerních hodinách přiletěli na Madeiru, kde již na naše žáky čekaly rodiny. Neděle patřila individuálním aktivitám, které si pro děti jejich hostitelské rodiny připravily, společně pak děti navštívily 3D muzeum. A pondělí až pátek jsme strávili ve společnosti žáků a učitelů ze všech partnerských zemí, tedy z Madeiry, Francie, Turecka, Slovinska a Holandska. Pracovní aktivity zahrnovaly různé technické workshopy ve škole i jiných institucích. Ve škole se žáci učili např. sestavovat robotické hračky, programovat chytrá auta a zhlédli i zajímavou přednášku o správné technice fotografování. Společně jsme navštívili LARSyS – Institut interaktivních technologií, kde nám během exkurzí představili vývoj nejmodernějších technologií, např. dronů nebo virtuální reality simulující fotbalový trénink. Samozřejmě jsme také měli možnost zhlédnout nejatraktivnější místa celého ostrova, protože naši hostitelé si pro nás připravili i spoustu výletů. Ten první se sice úplně nevydařil, Pico do Areiro – třetí nejvyšší hora Madeiry – nás přivítala v mlze, větru a dešti, a navíc se nám cestou porouchal autobus, ale ostatní výlety stály za to a počasí se také postupně zlepšovalo. Navštívili jsme třeba druhý nejvyšší evropský útes Cabo Girao s prosklenou vyhlídkou, což byl pro některé adrenalinový zážitek. O mnoho klidnější byly vycházky po malebných přímořských městečkách Sao Vicente a Porto Moniz, kde jsou v moři mezi skalami krásné přírodní bazény a děti měly možnost se v nich koupat. Dále jsme byli ve městě Ponta do Sol, kde jsme navštívili pracovny „digitálních nomádů“, o kterých jsme se předtím učili v jedné z přednášek. Chybět nemohly ani slavné madeirské vodní kanály – levády. Společně jsme si prošli Levada dos Balcoes, která je zakončena překrásnou vyhlídkou na okolní hory a oceán. V městečku Santana jsme mohli obdivovat známé barevné minidomečky se slaměnými střechami, tzv. Santana houses. A čekal nás i dechberoucí pohled na fotogenické útesy v Machico bay, kde hnědočervený útes ostře kontrastoval s modrou oblohou a desítky metrů pod námi bouřil Atlantický oceán. V něm se naši žáci vykoupali také při vodních aktivitách, kdy měli možnost vyzkoušet si jízdu na kánoích a paddleboardech. Zájemci navštívili i muzeum madeirského rodáka, fotbalisty Christiana Ronalda, který má ve Funchalu rovněž několik soch a místní jsou na něj tak hrdí, že po něm pojmenovali i letiště. A právě tam se v pátek 3.6. zakončil náš pobyt na Madeiře a po rozloučení s rodinami jsme odletěli domů.
Další setkání v rámci tohoto projektu proběhne v Holandsku v říjnu 2022.

Ohlasy žáků:

Petra Šírová, 9.B (Petra byla na 2. stupni zapojena celkem do 3 projektů Erasmus):
Jsem velice ráda, že můj poslední výjezd s Erasmem byl právě na Madeiru. Udělala jsem si mnoho nových kamarádů, poznala novou kulturu a navštívila opravdu krásná místa. Nejvíc se mi na Madeiře líbily přírodní bazény a Seixal pláž. Také jsem ochutnala nové druhy jídla a pití. Pobyt na Madeiře jsem si velmi užila a doufám, že se na Madeiru ještě podívám. Moc děkuji za to, že jsem tohle všechno mohla zažít.

Matěj Mühlfeit, 9.A:
Madeira je bez pochyb nádherné místo, které stojí za to alespoň jednou navštívit. Nádherná příroda, prostředí a vůně, která vám nabudí neuvěřitelný pocit pohody a toho, že jste úplně jinde. Lidé tam jsou neskutečně milí. Na tenhle zážitek nejde jen tak zapomenout a doufám že se tam podívám ještě jednou.

Lukáš Martínek, 8.B:
Když v lednu od nás odlétali studenti Erasmus, říkal jsem, si že je to hodně daleko, než já pojedu na Madeiru. A ono to uteklo a nyní už jsem zase zpátky i já.  Cesta měla spád a my se na první noc a celou sobotu zastavili v Lisabonu.  Velký zážitek, určitě si vzpomenu na rozchod, který jsme dostali a sami mohli probádat město. Neděle už odstartovala Madeiru. Zajímavá místa, hodní lidé, dobrá kuchyně a zážitky na celý život. A co bych chtěl ještě o pobytu na Madeiře napsat, je asi fotbal. Byl jsem se hned v neděli podívat na Diega zápas a v týdnu jsem si mohl zkusit, jaké to je hrát s místními chlapci. Dostal jsem i možnost si zahrát s o rok staršími fotbalisty, poslouchat trénink v angličtině a běhat po hřišti. Školní fotbalová hřiště jsou tam betonová, a tak mě normální hřiště potěšilo. Také jsem překonal kousek sám sebe a užil si pohled z útesu a prosklenou vyhlídku na  Cabo Girao - určitě pokud se na Madeiru dostanete, tak zavítejte na toto místo. A zmínit bych mohl také letiště, od března 2017 je letiště pojmenováno po fotbalistovi a místním rodákovi Cristianu Ronaldovi. Má jednu ranvej a poklona pro pilota zde přistát. Odbavení a kvalita jsou zde na velmi dobré úrovni.

Matyáš Popelka, 8.B:
Na Madeiře bylo krásné počasí a bydlel jsme u strašně hodné a milé rodiny. Nejvíc sem si tam užil, když jsme jezdili po plážích. Měli tam krásný písek a moře bylo teplé.

Projekt je financován grantem z Evropské unie.