Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - INFORMACE

Valentýnská parlamentní akce (Wollrabová)

Letos poprvé si parlament naší školy vzal na starost akci, jejímž cílem nebyla pouze zábava, ale především podpora lásky a přátelství. A Valentýn, byť se jedná o původně cizí svátek, se všem zdál velmi dobrou příležitostí k tomu, dát najevo svým přátelům, láskám i lidem, které obdivujeme své city.

Zástupci parlamentu si akci sami vymysleli, zorganizovali, zakoupili i následně instalovali dekoraci, zvolili si „dress code“, zařídili DJ a vzali na sebe roli dobrotivých „Amorů“.

O školní akci informoval jednotlivé třídy speciální leták, distribuovaný krátce před sběrovou akcí, která probíhala 10. února a pak i částečně 14. února. Obálky, které si mohli žáci i učitelé kupovat za symbolický poplatek, vhazovali s obsahem a jménem adresáta do speciálně vyrobené schránky.

Během dopoledne na den svatého Valentýna dorazily Valentýnky k adresátům. Amorkové dohlédli na to, aby každá z obálek byla opatřena pečetí, která fungovala jako „poštovní známka“.  Psaníčka přinesla radost nejen žákům, ale dokonce i učitelům. Někdy ukápla i slzička dojetí.

Původně anglosaský svátek, který se postupně rozšířil jako zvyk do celého světa, je opředen řadou teorií o svém vzniku. Nejznámější z teorií vypráví příběh o knězi Valentýnovi, který proti zákazu Klaudia II. oddával v Římě mladé páry. Klaudius II. se bál, že pokud se jeho vojáci ožení, budou chtít zůstat doma s rodinou a nepůjdou do boje. Vládce nechal kněze popravit a datum jeho popravy se stalo symbolem mučednictví a oslavou jeho odkazu pro zamilované.

I přesto, že tento sváteční den není tradičním českým zvykem a někteří se domnívají, že se jedná pouze o marketingový tah obchodníků, postupně u nás zdomácněl. Stal se další příležitostí pocítit vděčnost za lásku, přátele a naše blízké. Vždyť láska je ten nejkrásnější cit a inspirovala spisovatele, básníky, výtvarníky a hudebníky ve všech dobách a po celém světě. Tak proč se občas nenechat také trochu pobláznit?

 

Mgr. Aneta Wollrabová za parlament ZŠ Barvířská