Trestní odpovědnost mladistvých (Loumová)

Trestná činnost dětí a mladistvých má svá výrazná specifika. Mládež trestnou činnost příliš neplánuje, většinou jedná pod vlivem skupiny nebo alkoholu a jiných návykových látek. Převládá emotivní motivace. Nejčastějšími přečiny jsou drobná majetková trestná činnost a vandalství.
Dne 23. října 2014 byla pro třídu  9.A   připravena paní Zdenkou Brodskou dvouhodinová beseda na téma Trestní odpovědnost. Trestní právo je v demokratických státech pojímáno jako nejzazší prostředek,  kterým je prováděna právní regulace a sociální kontrola společnosti. Použití prostředků trestního práva představuje nejzávažnější zásahy do práv jednotlivce, a proto musí být používány zdrženlivě pouze v případech, v nichž prostředky jiných právních odvětví selhávají nebo nejsou efektivní.
Žáci pozorně poslouchali zajímavé příběhy, které společně rozebírali, a hledali možná řešení.