Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - INFORMACE

Setkání ve Slovinsku (Marková)

V rámci mezinárodního projektu Erasmus+, do kterého je naše škola zapojena spolu se školami z Polska, Slovinska a Itálie, proběhlo ve dnech 28.5. – 4.6.2019 setkání ve slovinské partnerské škole. Za naši školu se ho zúčastnili 3 pedagogové a 8 žáků druhého stupně, kteří tak měli možnost nejprve poznat chorvatské město Záhřeb, kde jsme po příletu strávili odpoledne, a poté prožít báječný týden ve Slovinsku. Partnerská základní škola z vesničky Velika Dolina, která se nachází ve východní části Slovinska poblíž chorvatských hranic, se postarala o bohatý program. Ten zahrnoval jak vzdělávací aktivity (prohlídku školy, prezentace a workshopy), tak i poznávání země. Navštívili jsme např. nedaleké město Brežice a jeho hrad i radnici a dále starobylé městečko Kostanjevica na Krki, které je unikátní tím, že se jeho centrum nachází na ostrově. Vlakem jsme se vydali do hlavního města Lublaně a nezapomenutelný byl i celodenní výlet do nádherných krápníkových jeskyní Postojna jama a přímořského městečka Piran. Poslední den pobytu všichni strávili slunné odpoledne na termálním koupališti. Žáci byli ve Slovinsku ubytovaní v hostitelských rodinách, takže měli možnost poznat všední život Slovinců takřka z první ruky. Počáteční obavy z komunikace padly, když zjistili, že se bez problémů domluví anglicky a ještě mají možnost přiučit se něco z ostatních jazyků. Všichni zde získali nové kamarády, se kterými budou v kontaktu i nadále. Další projektové setkání proběhne v říjnu u nás v Liberci a budeme se snažit, aby se u nás všichni cítili tak dobře, jako my ve Slovinsku.

Ohlasy žáků:
Daniel Hasl:
Ve Slovinsku s Erasmem, jsem potkal hodně nových přátel. Naučil jsem se lépe anglicky. A procestoval jsem nejrůznější místa ve Slovinsku, např. Postojna cave, Ljubljana, Brežice a Piran. A i s rodinou jsme byli v aquaparku a ve vesnicích. Mně se líbilo všechno. Dozvěděl jsem se hodně informací o Slovinsku, které bych mohl využít v budoucími cestování do Slovinska. A taky jsem zjistil, že Slovinci jedí mnohem více než my.

Matouš Pavelka:
Výlet do Slovinska byl skvělý zážitek. Poznal jsem hodně nových lidí a zlepšil svojí angličtinu. Program, který jsme měli, byl úžasný a plný zajímavých výletů. Myslím, že úplně všichni byli se svou rodinou spokojeni. Byl to jeden z mých nejlepších zážitků.

Jan Špinka:
Ve Slovinsku jsem si to velmi užil. Seznámil jsem se s mnoha lidmi a našel nové přátele. V rodinách se o mě velmi dobře starali a o jídlo nebyla nouze. Navštívili jsme hlavní město Lublaň, pobřežní město Piran, nejstarší město Slovinska Krki. Všechna z těchto míst jsem si užil na 100%. Zlepšil jsem si svoji angličtinu a naučil pár slovíček ze slovinštiny. Určitě se někdy do Slovinska vydám znovu.

Michaela Plecháčová:
Náš výměnný pobyt ve Slovinsku bych zhodnotila velice pozitivně. Vše, co jsme navštívili a poznali, bylo velice zajímavé a neobyčejné, potkali jsme mnoho nových lidí a teď našich dobrých kamarádů, byl to úžasný pobyt plný zábavy, práce, nových zkušeností a zážitků. Myslím si, že nikdo z nás na to jen tak nezapomene.

Michael Poupa:
Mé zhodnocení výměnného pobytu je následovné: nových zážitků bylo mnoho, např. poprvé jsem byl v jeskyni, byl jsem na kamenné pláži, prošel jsem nádherným pobřežním městem a poprvé jsem byl ve městě obklopeném řekou. Moje nejoblíbenější místo bylo Postojnské  jeskyně. Ve volném čase jsme chodili na pizzu nebo do bazénu, ale z větší části to bylo jen odpočívání doma a hraní deskových her. Přineslo mi to jen dobré zážitky a vzpomínky, ale nenaučil jsem se nic nového kromě toho, že lidé tam nemají problém se zdravením náhodných lidí na ulici.     

Standa Mrskoš:
Byla to pro mě úžasná zkušenost –  poznat novu zemi, přátele a jídlo. Konečně jsem si mohl pořádně vyzkoušet angličtinu, se kterou jsem neměl problém. Také jsem měl štěstí na rodinu, protože byli strašně milí a všichni mluvili anglicky, vařili dobře, takže jsem si pochutnal. A nakonec bych chtěl poděkovat Erasmu, že dělá takové projekty a že jsem se mohl zúčastnit. Děkuji i Vám, paní učitelko.