Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - INFORMACE

Setkání v Norsku (Marková)

V rámci mezinárodního projektu Erasmus+, do kterého je naše škola zapojena spolu se školami z Islandu, Německa, Turecka a Norska, proběhlo ve dnech 5. – 11. února 2017 setkání v norském městě Stavanger. Za naši školu se ho zúčastnili 3 pedagogové a 4 žáci 9. ročníku, kteří tak měli možnost strávit nezapomenutelný týden na jihu Norska a získat nové přátele ze všech zúčastněných zemí. Partnerská škola Kristianslyst Skole se postarala o bohatý program, který zahrnoval jak vzdělávací aktivity, tak i poznávání města a okolí. Navštívili jsme např. interaktivní muzeum ropy, která se v moři v okolí Stavangeru dosud těží, procházeli jsme starobylými uličkami původní rybářské osady a vyjeli jsme i do hor, kde jsme měli možnost poznat něco z krásné norské přírody.
Nezaháleli jsme ale ani ve škole. Žáci i učitelé se zde zúčastnili několika workshopů zaměřených na kreativní využívání tabletů v hodinách, což plně odpovídá tématu projektu, který nese název „Meet up with the future“ – „Potkej se s budoucností“. Celá norská škola nám vlastně umožnila setkat se tak trochu s budoucností, protože se jednalo o novou, velmi moderně vybavenou školou a už jen procházka třídami a dalšími prostory školy byla zážitkem. Dále jsme ve škole měli možnost ochutnat místní speciality, např. polévku ze sobího masa, na jejíž výrobě se podíleli sami žáci. Škola se postarala rovněž o sportovní vyžití a děti měly možnost zabruslit si v obrovské lední aréně, zatímco učitelé si poprvé v životě zkoušeli zahrát curling.
Žáci byli ve Stavangeru ubytovaní v hostitelských rodinách, takže měli možnost poznat všední život Norů takřka z první ruky. Rodina pro ně také zajišťovala odpolední program, ale většinu času trávili společně s ostatními dětmi. Počáteční obavy z komunikace byly brzy zažehnány, když zjistili, že se bez problémů domluví anglicky a ještě mají možnost přiučit se něco z ostatních jazyků. Všichni zde získali nové kamarády, se kterými budou v kontaktu i nadále.
Třešinkou na dortu pak byla návštěva Amsterdamu při cestě domů, kdy jsme využili dlouhého přestupního času k celodenní prohlídce města.
Další projektové setkání proběhne v květnu u nás v Liberci, takže nás již nyní zaměstnávají přípravy a budeme se snažit, aby se u nás všichni cítili tak dobře, jako my v Norsku.
 

Níže si můžete přečíst ohlasy deváťáků, kteří s námi byli v Norsku.
 

Eliška Wiedermanová:
 

Výlet do Norska pro mě byl nezapomenutelným zážitkem. Myslím, že je super, že jsme dostali takovou příležitost seznámit se s ostatními lidmi z jiných zemí, jako je Norsko, Turecko, Island a Německo a s jinými kulturami. Našla jsem si tam nové kamarády, které i když znám jen krátce, tak myslím, že za ten týden jsme se všichni dobře poznali. Strašně se mi líbilo, že jsme se jako parta každé odpoledne sebrali a šli jsme k někomu z Norů domů, a tam hráli hry, nebo jen povídali o zábavných historkách, co se nám přihodily. Už teď mi to strašně chybí. Taky jsem ráda za to, že jsem si mohla procvičit i jiné jazyky, protože mluvit týden anglicky a učit se k tomu norsky, to jsem pak i zapomněla mluvit česky… Každopádně se mi učení norštiny velmi líbilo a vím, že tahle příležitost se naskytne jednou za život. Ale jsem ráda, že jsem tam mohla být, chodit do jejich školy, jezdit na výlety, mít s naší partou přespávačku, chodit jen tak ven, prostě trávit s nimi čas každý den. Jsou tam úplně super lidi. Jako moje „rodina“, která se o mě skvěle postarala, dokonce jsme spolu i vařili. Strašně se těším, až sem přijedou v květnu opět Norové, i když zbytek party u nás už neuvidíme, což mě mrzí. Alespoň na sebe máme kontakty, jak přes internet, tak i mobil, takže si teď píšeme a voláme skoro každý den. V Norsku to byla úplně jiná realita, než tady v Česku. Jsem vážně ráda, že jsem tam mohla být a poznat tak skvělé kamarády.
 

Anna Johana Tokárová:
 

Výlet do Norska byl pro mě super zážitek, získala jsem nové zkušenosti a poznala strašně moc super lidí. Užila jsem si každičký moment z tohoto výletu, ať už to byla cesta, čas strávený s kamarády, nebo jen prosté večeření s mojí hostitelskou rodinou. Byl to sice jen týden, ale i za tak krátký čas jsem poznala spoustu nových lidí a naučila se i pár vět z jiných jazyků. Pro mě osobně byl ten týden málo, já bych zůstala klidně třeba měsíc. Snad ani jednou nebyl moment, kdy bych se nudila, nebo dělala radši něco jiného. Bavilo mě vše, co jsme dělali, což zahrnovalo odpoledne strávené s novými kamarády ať už u nich doma, nebo třeba ve městě. Obešli jsme snad všechny hostitele, navštívili spoustu obchodů a hlavně poznávali sebe navzájem. Poznala jsem spoustu věcí z úplně jiné kultury. Život v Norsku by se mi hodně líbil, je tam úplně jiná komunita a jiné zvyky. Rozhodně budu mít vzpomínky na celý život a moc se těším, až navštíví Norové nás, i když to nebude celá naše ''velká rodina,'' jak si říkáme. I když jejich odchod zřejmě znovu opláču…
 

Lucie Stárková:
 

Jsem moc ráda, že jsem mohla jet spolu s některými mými spolužáky na výměnný pobyt do Norska. Měla jsem tu možnost poznat spoustu skvělých lidí z Islandu, Německa, Turecka a Norska. Vyzkoušela jsem si, jak se žije v norských rodinách. Všichni uměli anglicky, takže komunikace byla bezproblémová a rodina, u které jsem byla, byla velice milá a fajn. Také se mi moc líbilo, že jsme s naší partou (lidi z Norska, Česka a Turecka) byli každý den společně venku nebo u někoho doma. Zkoušeli jsme různé tance, hry anebo jsme jenom blbli společně. Byla to fakt sranda. Taky se mi líbila jejich škola, která je oproti naší škole úplně na jiném levelu. Lidi v ní jsou strašně přátelští. Opravdu jsem moc ráda, že jsem jela do Norska. Poznala jsem tam ty nejúžasnější lidi na světe, se kterými jsem stále v kontaktu a každý den si voláme. Už se nemůžu dočkat, až přijedou lidi z Norska k nám do Česka, ale mrzí mě, že už neuvidím ten zbytek, ale jak už jsem říkala, v kontaktu jsme všichni a třeba v budoucnu bychom mohli domluvit nějaký ten sraz. Taky si myslím, že se moje angličtina díky tomuto projektu dost zlepšila, za což jsem taky opravdu ráda.
 

Vincent Němec:
 

Cesta do Norska? Byl to zážitek, stalo se toho hodně od katastrof až po vtipné historky. Norsko je trochu vyspělejší země, než je Česko, hlavně cenově. Lidé jsou taky úplně jiní, každý se s každým baví a kamarádí. Když někoho nesnesou, tak ho prostě ignorují a neřeší. Poznal jsem spoustu hodných lidí, poznal jsem nová místa a jsem strašně rád, že jsem se mohl podívat do Norska.