Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ - (DISTANĆNÍ VZDĚLÁVÁNÍ), INFORMACE

S Erasmem+ v Portugalsku (Wollrabová)

V týdnu od 21.11. do 27.11. 2021 se vybraní žáci ze tříd 7.B a 9.B naší školy zúčastnili první mobility v projektu „Peer Bullying and Alternative Solutions in a European Dimension“ („Šikana mezi vrstevníky a její řešení v evropském měřítku“) v partnerském portugalském městě Aveiru. 
I přes všeobecně nelehkou situaci, která komplikuje v současné době cestování, se podařilo zorganizovat setkání se všemi partnerskými zeměmi, kterými jsou Turecko (hlavní koordinátor), Itálie, Polsko a Portugalsko, které první mobilitu hostilo. 
Program byl velmi pestrý a organizovaný tak, aby proběhly všechny plánované aktivity zaměřené na téma šikana, a zároveň jsme měli možnost poznat zdejší kulturu, navštívit atraktivní destinace a porovnat životní styl u nás a v Portugalsku.
Mezi aktivitami, které měly žáky přimět osvojit si důležité pojmy v angličtině, diskutovat na dané téma a kreativně přistoupit k řešení a akcentování důležitosti problému byly např. aktivity související s tématem šikany a rozdílu mezi neškodnou legrací a chováním vykazujícím znaky šikany. Dále pak diskuze o typech šikany a jejich rozšíření mezi vrstevníky, kde se potvrdilo, že i v ostatních evropských zemích je nejrozšířenějším typem šikany šikana slovní a kyberšikana. Následovaly výtvarné workshopy, kde žáci tvořili plakáty s tématem „zastavte šikanu“, „šikana z pohledu oběti a agresora“ nebo navrhovali trička, která měla nést jasný vzkaz o tom, že být odlišný je normální. Další aktivity, které byly velmi inspirativní a pomohly nám přiblížit pocity šikanovaného, byly spojeny s metodou role play.
Programem v odpoledních hodinách bylo seznámit nás s portugalskou kulturou. Navštívili jsme velké množství muzeí a památek např. Torres dos Clérigos v Portu s krásnou vyhlídkovou věží, Palacio da Bolza (sídlo městského obchodního sdružení), Lello Bookshop (knihkupectví, které inspirovalo spisovatelku J.K. Rowlingovou k napsání knih Harry Potter), Vista Allegre Museum porcelánu, Ílhavo Museum (jedno z dvaceti nejvýznamnějších muzeí na světě, které se zabývá historií mořeplavby, životem na moři a rybolovem).
Součástí prohlídek byly i důležité sakrální stavby jako Aveiro Cathedral a muzeum St. Joana, kde jsme mohli zhlédnout rozsáhlou sbírku umění zabývající se náboženskou tématikou. Po tak náročném programu jsme ocenili možnost strávit klidnější chvilky procházkami po pláži a návštěvou místního majáku Barra Lighthouse. Třešničkou na dortu byla večerní romantická projížďka lodičkami po kanálech v Aveiru.
Nejoblíbenější částí naší výpravy byla ochutnávka místní gastronomie a seznámení se s tradičními regionální výrobky jako jsou sladké dezerty, plody moře a jiná místní kuchyně. Dozvěděli jsme se více o výrobě portského vína, Ovos Moles (dezertu s náplní ze žloutků a cukru) a navštívili jsme salinas – místa, kde se stále, i když již v menším množství, vyrábí sůl tradičním způsobem. 
Žáci byli nadšení nejen z programu, ale především z velmi srdečného přijetí a péče svých hostitelských rodin. Učitelé si svůj pobyt taky velmi pochvalovali a odvezli si velké množství inspirace k výuce.
Projekt Erasmus + je nejlepším způsobem, jak provázat jazykové, kulturní a sociální dovednosti a jsme si jistí, že jsme si všichni odvezli krásné vzpomínky a nevšední zážitky. 
Velké díky patří nejen portugalské koordinátorce Olze Albuquerque, ale také paní učitelce Daniele Markové za bezchybnou organizaci a plánování. A všichni zúčastnění doufáme, že i další mobility proběhnou bez problému a přinesou nám všem další množství nezapomenutelných zážitků, radosti z nově nabytých vědomostí a zkušeností a nová dlouhotrvající přátelství.

Další fotky naleznete ve fotogalerii.

Ohlasy dětí:
Petra Šírová, 9.B:
Moje zkušenost v projektu Erasmus + je jen pozitivní, výjezd do Portugalska jsem si moc užila. Nejlepší zážitek byla návštěva knižního obchodu Livraria Lello, který inspiroval J. K. Rowlingovou k napsání knižní série Harry Potter. Pobyt mi přinesl hodně skvělých zážitků, nových kamarádů a nových poznatků o Portugalsku. Určitě budu s projektem spolupracovat i nadále, protože mě to nesmírně posouvá v angličtině a mám možnost vycestovat. Moc doporučuji zkusit spolupráci s projektem, protože tyto zážitky vám nikdo nevezme.

Terka Vlková, 9.B:
Celý pobyt byl strašně moc super. Velmi jsem si ho užila a našla nové kamarády z cizích zemí. Naučila jsem více používat angličtinu. Nejdříve jsem z toho měla obavy, ale nakonec jsem se domluvila docela dobře. Líbily se mi všechny výlety po Aveiru i do Porta. Nejvíce mě asi zaujal workshop „Ovos Moles“, kde nám ukázali, jak se vyrábí tradiční cukrovinka, kterou jsme tam mohli i ochutnat. Naše rodina, kde jsme byly se ségrou ubytované, byla moc milá a přátelská. Protože původně pochází z Brazílie, tak jsme během pobytu ochutnaly i spoustu brazilských specialit. Ostatní členové Erasmu byli taky hrozně fajn. Z tohoto týdne jsem si odnesla spoustu zážitků na celý život a poznala spoustu bezva lidí.

Lucka Vlková, 7.B: 
Moc se mi líbilo když jsme šli na pláž a na maják, sice hodně foukalo, ale bylo to skvělé. Také se mi moc líbily všeobecně památky, kde jsme byli. Ale asi nejvíce se mi líbila cesta lodí navečer, bylo to úžasné (krásně nasvícené a byl zrovna i západ slunce, takže fakt super). Naučila jsem se být více samostatná a mluvit lépe anglicky. Naučila jsem se i plno portugalských slov. Moje rodina byla úžasná. Byli hrozně moc milí, laskaví, se vším co jsme nevěděli, tak pomohli. Tento pobyt jsem si moc užila a všem doporučuji, je to zážitek na celý život.

Johanka Šašková, 7.B:
Nejvíce se mi líbila návštěva Majáku jménem Barra, i když tam hodně foukal vítr. Portugalsko je krásné místo a jsou tam milí lidé. Je tam moc hezké počasí, ale na podzim ráno bývá docela zima. Je dobré se učit cizí jazyky, opravdu to není zbytečné! Osobně jsem si to ověřila. Vyrážejte do ciziny, Stojí to za to!