Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - INFORMACE

S Erasmem+ na Sicílii (Wollrabová)

Ve dnech od 9. do 13. 5. 2022 se vybraní žáci se svými učiteli zúčastnili letošní první mobility na slunné Sicílii. Společně s přáteli ze Sicílie, Portugalska, Polska a Turecka pracovali na úkolech souvisejících s velmi závažným tématem šikany. Aktivity byly zaměřené především na definici šikany jako takové, na to, jaké chování je správné a kamarádské a jaké chování je zraňující, ponižující a špatné. Další aktivity souvisely se sebepojetím a posilováním sebevědomí a sebehodnocení. Při společných diskuzích se nezapomnělo ani na téma šikany na internetu, tzv. kyberšikany, a upozornilo se na největší nebezpečí, která dnes v kyberprostoru na mladé lidi číhají. Všechny účastnické země se shodly na tom, že bojují s podobnými problémy a velmi často čelí stejným situacím v každodenním životě. Problém šikany nemá okamžité řešení a je potřeba na jejím vymýcení pracovat dlouhodobě, efektivně a přátelsky.
Každodenní odpolední program, který byl připraven hostující školou Liceo Lucio Piccolo v malebném městečku Capo D´Orlando, byl pestrý a plný rozmanitých aktivit. Žáci společně s učiteli měli možnost projít si památky, kostely, muzea a manufaktury. Velké množství času trávili především v oblasti národního parku Nebrodi. Nechyběla ani návštěva významné porcelánky u města Santo Stefano di Camastra či manufaktury tradičně vyráběné konfekce, kde se šijí modely pro značky jako Louis Vuitton aj.
Zlatým hřebem programu byla návštěva města Cefalú, známého pro pamětihodnosti, jako je například katedrála Proměnění Páně, středověká prádelna nebo Mandralisca muzeum. V krásném městě Ficarra mohli návštěvníci ocenit řecký chrám a muzeum marionet, hedvábí a archeologických nálezů místního regionu. 
Cestování a spolupráce na evropských projektech přináší nevšední zážitky, možnost ochutnat jídlo, poznat kulturu, ocenit rozdílnost a těšit se z podobnosti. Nejenom práce, cestování, ale především přátelství, lidskost, sdílení, podpora a učení se jeden od druhého – to jsou nejdůležitější a nejcennější zkušenosti, které nás v životě posouvají nejdál. Jaký lepší odkaz si přát právě pro téma šikany?
A jak to vidí naši žáci svýma očima?
„Z Itálie si vezu spoustu nových zážitků, nové kamarády a nové pokroky v angličtině. Žijí tam v různých směrech velmi odlišný život oproti nám a díky tomu jsem vyzkoušela hodně nových věcí a užila si to. Navštívili jsme velké množství zajímavých míst, ať už památky, samotné obchody, nebo restaurace v centru města. Všichni zúčastnění tohoto projektu byli velmi milí a přátelští, jak učitelé, tak všichni žáci. Projekt jsem si velmi užila a určitě doporučuji všem, kteří se bojí nebo mají strach, že se v Erasmu nedomluví, do toho jít a určitě to vyzkoušet!“
(Vanessa Veselá, 8.B)
„Na tento zážitek nikdy nezapomenu. Krásné památky a i lidé. Určitě se tam chci podívat znovu. Všem doporučuji, aby se na Sicílii letěli podívat. Já a moji ostatní kamarádi a učitelé si to též užili.“
(Tadeáš Růžička, 8.B)

„Děkuji ještě jednou za tuto možnost a zkušenost. Poznala jsem mnoho přátel a milých učitelů. Jediné, co mě zarazilo, byla škola: žáci neměli skříňky, do školy se nepřezouvali, neměli oblečení na tělesnou výchovu. Výlety byly zajímavé a všichni moji přátelé mi budou velmi chybět.“
(Justýna Pešková, 7.B)

„Jsem moc vděčná za to, že jsem měla tuto možnost letět do ciziny, poznat nové přátele a učitele. Všichni jsou velmi milí a laskaví. Zjistila jsem mnoho informací, které bych bez tohoto výletu nevěděla, například, že se na Sicílii nemluví italsky, ale sicilsky, že se ve školách nenosí přezůvky, ale chodí tam v botách a mají školu i v sobotu. Nejvíce budu vzpomínat na lidi a budou mi moc chybět.“
(Kateřina Orysenko, 7.B)

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.