Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - dopravní omezení před školou

S Erasmem do Turecka poprvé - Konya (Vávra)

Ve dnech 28.5. až 3.6. jsme se v tureckém městě Konya zúčastnili posledního setkání mezinárodního projektu Erasmus+ „Positive“. Z naší školy ho absolvovali 2 učitelé a 4 žáci ze sedmých ročníků. 
Role hostitele se ujala škola Hamidiye Imam Hatip Ortaokulu, kde se odehrálo úvodní přivítání i závěrečné předávání certifikátů. Společně s námi celý týden prožili žáci a učitelé z Portugalska, Francie, Slovinska, Nizozemí a domácího Turecka. Žáci bydleli v rodinách.
Program byl pestrý a žáci měli možnost např. navštívit planetárium a vzdělávací centrum s interaktivními exponáty. V místním vědeckém centru Mega si zkusili programovat roboty, byli svědky zajímavých chemických pokusů nebo si zahráli počítačové hry. 
Jeden den byl věnován výletu do letoviska Side, kde nás čekal výlet lodí s koupáním v moři. Cestou jsme se stavili v národním parku s krásnými jeskyněmi, které jsme si mohli na člunech prohlédnout i zevnitř.
V přírodním centru volného času jsme si zacvičili, zastříleli lukem, projevili svou kreativitu při zdobení eko tašky a dopoledne zakončili piknikem.
Závěrečný večer ve škole byl kromě předávání certifikátů zpestřen ukázkou tradiční předsvatební henna night a náš pobyt končil účastí na představení Derviš tance v místním kulturním centru.

Ohlasy žáků:
Vanesa Mirgová:
V Konyi se mi moc líbilo. Moje rodina se ke mně chovala moc hezky a moc se mi u nich líbilo. Program byl zajímavý a nejvíce se mi líbilo úterý, když jsme si udělali výlet k moři. Našla jsem si nové kamarády z Portugalska a Turecka a mám spoustu nezapomenutelných zážitků. Je to zážitek na celý život a jsem moc ráda, že jsem se mohla do Turecka podívat.

Iveta Šírová:
Pobyt v Turecku jsem si moc užila, rodina na mě byla milá, našla jsem si nové kamarády a vytvořila jsem si nové zážitky. Na Turecku jsem si nejvíce užila rafty a výlet na lodi. Výjezd s Erasmem můžu jen doporučit. :)

Martin Škaloud:
Tato mobilita byla opravdu skvělá. Skvělý program, kde jsme si mohli užít zábavu a také se něco naučit. Našel jsem si nové kamarády z Turecka, Francie i Portugalska. Hodně mě bavilo programování lego robota ve vědeckém centru Mega. Také byla zábava na lodi. Nejvíc mě dostala ,,svatba" mého kamaráda z Portugalska v pátek. Následovala party, kde jsme zatancovali a měli jsme možnost ochutnat něco z turecké kuchyně. Když jsem odtud odjížděl, tak jsem se rozbrečel. Starala se o mě fakt hodná rodina a ta představa, že už ji asi nikdy neuvidím je taková divná. Musím tam někdy zajet znova s rodinou.

František Štrympl:
Mně se na tom pobytu líbilo to, že mi stále ukazovali nějaké zajímavosti z jejich země a pouštěli mi třeba jejich písničky. Ale zároveň se mi nelíbilo, že skoro všichni Turci uměli velmi málo anglicky, takže domluva byla často obtížná.