Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - dopravní omezení před školou

S Erasmem do Francie (Marková)

Ve dnech 13. – 17. března 2023 proběhlo ve Francii, v městečku Nort sur Erdre, páté setkání našeho mezinárodního projektu Erasmus+ „Positive“ zaměřeného na legorobotiku a programování. Z naší školy se ho zúčastnili 2 učitelé a 4 žáci 8.B. Cestu jsme započali brzo ráno již v sobotu 11. března a dlouhé čekání na návazný let v Amsterdamu jsme využili k prohlídce centra města. Večer jsme pak přistáli ve francouzském Nantes, kde již na žáky čekaly jejich hostitelské rodiny a ty jim také připravily program na neděli, kdy bylo ještě volno.

Oficiální návštěva v partnerské škole College Saint Michel začala v pondělí slavnostním uvítáním, kterého se zúčastnil i starosta města. Následovaly seznamovací aktivity a hry, aby se všechny děti z Francie, ČR, Slovinska a Holandska měly možnost lépe poznat. Z Turecka se bohužel setkání tentokrát zúčastnili pouze učitelé. Poté jsme si prohlédli prostory školy a zúčastnili se workshopu na výrobu pravých francouzských palačinek – crepes. Odpoledne jsme se vydali na exkurzi do místní továrny vyrábějící pevné plastové potahy na kamiony, stany, trampolíny atd. a tam jsme měli možnost sledovat robotickou výrobu.

Úterý jsme strávili v nedalekém velkoměstě Nantes. Nejprve jsme navštívili vědeckou laboratoř Le LUNe, kde se pod dohledem lektorů žáci věnovali robotice a programování. Druhá část dne patřila prohlídce historického centra města a nákupům suvenýrů.

Ve středu žáci ve škole opět pracovali na různých ICT úkolech a odpoledne měli volno, které využili zejména ke sportovním aktivitám a hrám se svými novými kamarády.

Všichni se těšili na čtvrtek, zlatý hřeb celého týdne, kdy jsme v rámci celodenního výletu navštívili nejprve majestátný středověký hrad Mont Saint-Michel, jehož areál a přilehlé uličky vypadaly jako kulisy z dobového filmu, a poté bývalou vojenskou pevnost Saint Malo. Tento den se navždy všem vryje do paměti.

V pátek se žáci měli možnost zúčastnit běžné výuky a zjistit, jak moc se liší od té naší, a poté již proběhlo slavnostní předání certifikátů a oficiální zakončení programu. Odpoledne jsme ještě vyjeli na poslední výlet do Nantes a navštívili jsme Les Machines. Jedná se o galerii mnoha mechanických strojů inspirovaných zvířaty, obrovského pohyblivého slona, který vozí návštěvníky po městě a také dva velké kolotoče zpodobňující podmořský svět, na kterých se žáci mohli svézt. Byla to příjemná tečka za vydařeným programem a poté následovalo již loučení. Domů jsme odletěli v sobotu 18. března.

Poslední setkání v rámci tohoto projektu proběhne na přelomu května a června v Turecku.

 

Ohlasy žáků, kteří se setkání zúčastnili:

Patrik Lhota:

Počasí ve Francii bylo krásné. V neděli jsme jeli na pláž a jelikož jsme byli u moře, tak hodně foukalo a pouštěli jsme draka. První den školy jsem se naučil dělat palačinky (byly dobré). Postupně ten týden utíkal rychleji a rychleji. Ve středu po škole jsme hráli fotbal a basketbal, po těchto aktivitách jsem šel s Danem a našimi Francouzi ještě do bazénu. Poslední den jsme jeli na letiště, kde mi moje adoptivní rodina, že by chtěli, abych s nimi zůstal. Přineslo mi to zkušenosti s cestováním v letadle a začal jsem se učit francouzsky. Kdyby ten program byl delší, tak bych nebyl proti.

Daniel Málek:

Pobyt ve Francii mi přinesl zkušenosti o tom, jak tam žijí, a nové kamarády. Moje adoptivní rodina mě přivítala hezky, na lednici měli nalepený nápis „Vítejte“. Ve volném čase jsme hráli fotbal, basketbal, byli jsme v bazénu a večer jsme hráli karty (UNO). Poslední den jsme byli vzhůru do dvou hodin do rána, protože jsme hráli různé hry a říkali, že by si mě tam klidně ještě nechali, protože jsem byl prý super.

Saša Hubynets:

Jsem hodně rád, že jsem měl možnost letět do Francie. Seznámil jsem se s novými kamarády. Navštívili jsme velmi zajímavá místa, nejvíc se mi líbil Le Mont Saint-Michel. Rodina byla velmi milá a příjemná, počasí bylo nádherné. Celkově se mi pobyt v Nort-sur-Erdre hodně líbil a rád se tam ještě někdy vrátím.

Nicolas Janda:

Město Amsterdam, kde jsme stavěli cestou, se mi moc líbilo, množství kanálů bylo úžasné. Připomínalo mi tím Benátky. Ve francouzské škole jsem záviděl studentům možnost jít do parku. Ve školní jídelně byl výběr příloh, salátů a omáček k různým jídlům. Nezapomenutelný byl výlet na Saint Michel a Saint Malo. Byla to skvělá životní zkušenost, získal jsem nové přátelé a mám spoustu krásných zážitků.

 

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.