Recitační soutěž 26.2.2010 (Loumová)

RECITAČNÍ SOUTĚŽ 2010
Čemu se báseň říká
Báseň není novinový článek, vědecký spis, ani návod k obsluze, proto se básně nečtou pouze hlavou, ale i srdcem. Však také básníci všech dob sahali po peru obvykle pod vlivem silného citového zážitku. Někdy je báseň jasná a prostá, jindy zase zašifrovaná jako rébus, jehož tajenka je ukryta mezi řádky. Čemu se tedy báseň říká? Odpovědí může být sto, tisíc, milion, a všechny mohou být správné: každý jsme jiný a stejnou báseň může každý z nás chápat a cítit jinak. Koneckonců není tak důležité vědět, co je báseň, jako spíš to, zda nás báseň osloví, vyprovokuje k přemýšlení, anebo potěší tím, že nám promluvila z duše. Neboť báseň je také, ne-li především, rozhovor se sebou samým, při němž se o sobě, jsme-li vnímaví, můžeme dozvědět leccos, co jsme dosud nevěděli.
Od nejstarších dob byla poezie považována za literární umění v pravém slova smyslu, uplatňovala se ve všech základních literárních druzích: v epice, lyrice i dramatu. „Básníci chtějí buď čtenářům prospět, nebo je bavit.“
( Horatius )

Lidský život
Mathias Claudius
Člověk trvá a žije
jen zcela krátký čas,
celý svět dočasný je,
i sláva mine zas.
Je jenom Jeden věčný všude bez ustání
a my na jeho dlani.

V pátek 26. února 2010 se konala na naší škole recitační soutěž. Zúčastnilo se jí 42 mladých recitátorů a soutěžilo se v těchto kategoriích.

Kategorie          Účastníci             Vítězové              Postupující
0. kategorie