Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ - DISTANĆNÍ VZDĚLÁVÁNÍ, INFORMACE K NÁSTUPU 4.1.2021

Putování 6.B do středověku za vampýrem Tobiášem (Šulcová)

Před jarními prázdninami – v pátek 24.2. – se třída 6.B učila v Hrádku nad Nisou. Navštívila centrum Brána trojzemí v krásně restaurovaném hrázděném domě ze 17.st., kde je vystavována kostra vampýra ze 14.století, která byla archeology objevena při rekonstrukci náměstí v Hrádku. Jde o unikátní objev, který můžete navštívit až do příštího roku. Při exkurzi šesťáků však nešlo jen o to „kouknout na kostru vampýra“ vystaveného v podzemí. V prvním patře je instalována výstava věnovaná období středověku, v  němž nejen vampýr, ale i ostatní lidé žili. A tak žáci dostali pracovní listy s otázkami a začali se učit – sami. Procházeli od jednoho panelu k druhému a zjišťovali, v jakých obydlích středověcí lidé žili, jak vařili, z čeho jedli a co patřilo mezi běžná jídla, jakým řemeslům se věnovali, kam chodili nakupovat a čím platili. Seznámili se tak s dobou za krále Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV. Zjistili také, jak vypadala krajina a osídlení v pohraničí 14.století. Ale nejvíce otázek se nakonec točilo okolo vampýra –kdo to vlastně vampýr byl, proč byl tak zvláštně pohřben, k jaké společenské vrstvě patřil  a kde se vlastně na Hrádecku vzal – tady padalo hodně otázek z genetiky, na jejímž základě vědci zjistili, že k nám muž přišel odněkud z Balkánu. Náš výlet proti proudu času jsme zakončili prohlídkou ještě jedné expozice a to vykopávek pohřebiště z Příšovic u Turnova – tisíce let staré nádoby s popelem našich dávných předků.
Nebyl snad nikdo, komu by se předprázdninové učení nelíbilo. A možná také proto, že se nám trpělivě a odborně věnoval sám „šéf“ brány pan Vít Štrupl.  Pokud se zeptáte mých šesťáků, určitě vám tuto  „vampýrovskou školu“  doporučí – vážně stojí za to.
                                                                                                 Třídní 6.B Yvetta

Třídy

Žákovská knížka

Školní družina
Školní družina

Školka
Školka

Jídelna
Jídelna

Aktuality ze školy
Aktuality ze školy

Ochranné prostředky dýchacích cest

Vážení rodiče,
 
Ministerstvo zdravotnictví vydalo dne 22. února 2021 mimořádné opatření, dle něhož s účinností od 25. února 2021 od 00:00 do odvolání platí:

více po otevření

Výuka od 22.2.2021

Vážení rodiče,

v příštím týdnu (od 22.2.2021.) bude probíhat výuka ve stejném režimu jako v současnosti.
 

Škola pro děti zaměstnanců IZS

Vážení rodiče,

od 4.1.2021 bude školou určenou pro děti zaměstnanců vybraných profesí Základní škola, Liberec, ul.5. května.