Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - dopravní omezení před školou

Putování 6.B do středověku za vampýrem Tobiášem (Šulcová)

Před jarními prázdninami – v pátek 24.2. – se třída 6.B učila v Hrádku nad Nisou. Navštívila centrum Brána trojzemí v krásně restaurovaném hrázděném domě ze 17.st., kde je vystavována kostra vampýra ze 14.století, která byla archeology objevena při rekonstrukci náměstí v Hrádku. Jde o unikátní objev, který můžete navštívit až do příštího roku. Při exkurzi šesťáků však nešlo jen o to „kouknout na kostru vampýra“ vystaveného v podzemí. V prvním patře je instalována výstava věnovaná období středověku, v  němž nejen vampýr, ale i ostatní lidé žili. A tak žáci dostali pracovní listy s otázkami a začali se učit – sami. Procházeli od jednoho panelu k druhému a zjišťovali, v jakých obydlích středověcí lidé žili, jak vařili, z čeho jedli a co patřilo mezi běžná jídla, jakým řemeslům se věnovali, kam chodili nakupovat a čím platili. Seznámili se tak s dobou za krále Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV. Zjistili také, jak vypadala krajina a osídlení v pohraničí 14.století. Ale nejvíce otázek se nakonec točilo okolo vampýra –kdo to vlastně vampýr byl, proč byl tak zvláštně pohřben, k jaké společenské vrstvě patřil  a kde se vlastně na Hrádecku vzal – tady padalo hodně otázek z genetiky, na jejímž základě vědci zjistili, že k nám muž přišel odněkud z Balkánu. Náš výlet proti proudu času jsme zakončili prohlídkou ještě jedné expozice a to vykopávek pohřebiště z Příšovic u Turnova – tisíce let staré nádoby s popelem našich dávných předků.
Nebyl snad nikdo, komu by se předprázdninové učení nelíbilo. A možná také proto, že se nám trpělivě a odborně věnoval sám „šéf“ brány pan Vít Štrupl.  Pokud se zeptáte mých šesťáků, určitě vám tuto  „vampýrovskou školu“  doporučí – vážně stojí za to.
                                                                                                 Třídní 6.B Yvetta