Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - dopravní omezení před školou

První mezinárodní setkání s legorobotikou (Marková)

Jak pravidelně informujeme, naše škola je zapojena ve dvou mezinárodních projektech partnerství škol Erasmus+. Forma spolupráce je obdobná, ale témata se velmi liší – zatímco jeden je zaměřený na problematiku prevence a řešení šikany, druhý se věnuje legorobotice a robotickému kódování. A právě tento projekt si představíme blíže. Název zní poněkud komplikovaně: „Youngsters of Generation Z Learning to Manage and Control the Technology in a Positive Way by Robocoding“, což můžeme volně přeložit jako „Mládež generace Z učící se ovládat a řídit používání technologií pomocí robotického kódování“. Jeho cílem je vést mladé lidi k tomu, aby efektivním způsobem využívali informační a komunikační technologie namísto toho, aby na nich byli závislí.  Naše škola v rámci tohoto projektu spolupracuje se školami z Francie, Turecka, Slovinska, Portugalska (Madeira) a Nizozemí.
Ve dnech 9. – 15. 1. 2022 proběhlo dlouho plánované první setkání účastníků v České republice. Takovouto akci v době pandemie nebylo jednoduché zorganizovat, ale ani dodržet původní plán, který představoval účast 21 žáků a 11 učitelů z partnerských zemí. Kvůli neuspokojivé pandemické situaci ve svých zemích museli bohužel účast zrušit učitelé a žáci z Nizozemí a Francie, poté byla zrušena i účast slovinských žáků. Škola proto hostila pouze skupinu 12 žáků z Turecka a Portugalska a 7 učitelů z týchž zemí a Slovinska.
V souladu s tématem projektu se žáci věnovali robotickému kódování nejen ve škole, ale i v iQFABLABU, kde pro ně lektoři připravili výukový program Lego Mindstorms. Při něm se žáci dozvěděli zajímavosti z historie a vývoje robotů a po nezbytném teoretickém úvodu měli možnost si robota ze součástek sestavit, naprogramovat a „oživit“. Za odměnu poté mohli strávit příjemné odpoledne v iQLANDII a potkat se s humanoidním robotem Thespianem. Ani ve škole se nezahálelo. Žáci absolvovali workshop s programováním virtuálních robotů na počítači (VEX code IQ blocks), zahráli si několik soutěží v programu Kahoot o sladké odměny, učili se jednoduchou práci s algoritmy a také si stavěli a programovali roboty se stavebnicemi Lego WeDo. To vše probíhalo samozřejmě v angličtině, žáci tak upevňovali své znalosti nejen v oblasti ICT, ale i aktivního používání cizího jazyka včetně odborných termínů.
Oficiální část programu dále zahrnovala prohlídku prostor naší základní i mateřské školy a vstupy do výuky. Žáci se aktivně zúčastnili školního života tím, že po skupinkách ve třídách představovali sebe i svou zemi a odpovídali na dotazy českých dětí. Součástí setkání však bylo také představení nejzajímavějších míst Liberce a okolí. Společně jsme navštívili libereckou radnici, Krajskou vědeckou knihovnu, synagogu a Severočeské muzeum. Dětem jsme představili libereckou ZOO a Dinopark. Učitelé zavítali na procházku i do lesů a skal Českého ráje a také do pivovaru Svijany, které nám umožnilo exkurzi s degustací. Chybět nemohla samozřejmě Praha, kde jsme hosty provedli po nejznámějších pražských památkách. 
Žáci byli ubytováni v českých rodinách a měli tak možnost zblízka poznat náš způsob života. I ve volném čase pro ně naši žáci připravili bohatý program. Chodili společně nakupovat, hráli bowling, řádili v lunaparku, navštěvovali restaurace – jinými slovy starali se o to, aby se jejich kamarádi u nás ani chvíli nenudili.  
Další setkání v rámci tohoto projektu proběhne na Madeiře na přelomu května a června 2020.
Projekt je financován grantem z Evropské unie.