Primární prevence na ZŠ (Marková)

Škola i v roce 2022 získala grant z Libereckého kraje na projekt primární prevence. Na podzim tedy žáci 3. – 9. ročníku absolvovali tříhodinové programy primární prevence zaměřené na aktuální potřeby jednotlivých věkových skupin. Nejdůležitějším tématem v souvislosti s aktuálním děním bylo začlenění nových žáků z Ukrajiny do tříd, s tím související stmelení kolektivů, rozvoj vzájemné spolupráce a podpora příznivého klimatu ve třídách. V programech se ale objevovala i stále aktuální témata jako šikana, kyberšikana, závislosti, u nejstarších žáků pak zodpovědné chování na prahu sexuálního života. A nyní konkrétní informace k jednotlivým programům. Žáci třetího ročníku absolvovali ekologicky laděný program „Minimax a mravenec“ zaměřený na rozvoj spolupráce ve třídě. Pro čtvrtý a pátý ročník byl připraven program „Král snů“, který měl žáky upozornit na rizika závislosti na virtuálním světě. Žáci šestého ročníku měli programy dokonce dva. Nejprve se v programu „Tamařin deník“ blíže podívali na rizika závislostí a v programu „Hranice mezi námi“ na problematiku xenofobie a sociálního vyčleňování. Pro sedmý ročník jsme také zvolili program „Tamařin deník“ a pro osmý ročník „Hranice mezi námi“, které již byly představeny výše. A na žáky devátého ročníku čekal program „Aby sex nebyl průšvih“ – jak název napovídá, jednalo se o prevenci nezodpovědného chování v oblasti intimního života. Programy našim žákům zprostředkovali lektoři Dramacentra Bezejména.  Ti se zaměřují na metody tvořivé dramatiky – strukturovaného dramatu, improvizace, dramatické hry a prožitkové pedagogiky. Nechtějí žáky moralizovat, strašit, kázat, ale nabízet pohled očima dané postavy, prožitek příběhu, varianty řešení, rozhodnutí bez nevratných následků, život nanečisto. Účastníci si tak mnohá nebezpečí mohou vyzkoušet „beztrestně“ dříve, než se rozhodnou v reálném životě. Motto Dramacentra: Prožitkem docházíme k řešení.

Projekt podpořil Liberecký kraj, kterému tímto děkujeme.

Číslo projektu: OLP/1090/2022