Přehlídka dětských recitátorů (Loumová)

V úterý 8. 2. 2022 proběhlo na naší škole školní kolo Přehlídky dětských recitátorů. Dětská recitace je nedílnou součástí literárních hodin a má přímou vazbu na výuku českého jazyka a literatury. Děti k interpretaci básní či prózy přistupují tvořivě a jsou motivovány k aktivnímu poznávání literatury a vytváření si vztahu k ní. Vyspěleji pak ovládají mateřský jazyk, mají kultivovanější mluvený projev a jsou schopny hlubšího porozumění textu.
„Umění je jako slunce, které se taky nikomu nevtírá. Když zatáhne záclony a zavřete okenice, tak Vám slunce do bytu neleze, jenomže je to vaše chyba, že chcete žít potmě.“  (Jan Werich)
 Úterním   dopolednem mladé recitátory provázeli moderátoři Adam Sidor a Jakub Jirouš, o foto celé soutěže se postaral Míša Horáček (žáci z 9.B). I přes přísná covidová opatření se přehlídky se zúčastnilo přes čtyřicet žáků, kteří byli rozděleni do 5 kategorií podle věku.  Své básně recitátoři přednášeli procítěně. Bylo vidět, že jim na konečném výsledku velmi záleží.  I letos si mohli soutěžící opět vyzkoušet přednes do bezdrátového mikrofonu. Ti nejlepší si z letošního ročníku soutěže odnesli diplomy a sladká ocenění. Účastníkům, kterým se nepodařilo umístit se na prvních místech, byla také rozdána malá sladkost jako ocenění jejich snahy. Všem účinkujícím patří poděkování a uznání za předvedené výkony. Vždyť poezie hledá a objevuje krásu. I když se může zdát, že poezie je literárním žánrem minulého století, není tomu tak. Člověk bez ní nemůže žít ani chvíli, neboť poezie je člověk sám. Vnímá ji všude kolem sebe:
„Ten, kdo nemiluje knihu, nemiluje moudrost. Ten, kdo nemiluje moudrost, stává se hlupákem.“(J.  A.  Komenský)
Umístění:
0. kategorie: 1. místo Eliška Kubíčková
1. kategorie: 1. místo Sophia Nosková, 2. místo Adéla Kantová, 3. místo Libuše Izingová
2. kategorie: 1. místo Josef Zikeš, 2. místo Tereza Voldřichová, 3. místo Renata Kryčfaluši
3. kategorie: 1. místo Šárka Bulavová
4. kategorie: 1. místo Adam Sidor, 2. místo Stanislav Kryčfaluši, 3. místo Pavel Runt
Postupující žáci do okresního kola: Terezka Voldřichová, Josef Zikeš, Adam Sidor