Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - dopravní omezení před školou

Poznávací zájezd – Anglie – Londýn (Wollrabová)

V týdnu od 26.5. do 31.5. 2024 se vybraní žáci z 5.-9. ročníků naší školy zúčastnili poznávacího zájezdu do Londýna.

Pro velkou část žáků to bylo vůbec poprvé, co měli možnost vidět Londýn a užít si britské zvyky. Počasí nám až na výjimky docela přálo, a tak se podařilo naplnit plánovaný program na sto procent.

Cesta autobusem utekla rychle a její příjemnější fází byl přejezd přes La Manche trajektem do Doveru.

První den bývá vždy dlouhý, ale program byl nenáročný a procházka po Londýně byla příjemná.   Začínalo se projížďkou po Temži od North Greenwich Pier do centra a čtvrti Westminster. Zde jsme měli možnost vidět nejznámější stavbu Londýna – parlament s Elizabethinou věží a „Big Benem“ a Westminsterské opatství. Pokračovalo se kolem Buckinghamského paláce, kde jsme stihli část výměny stráží a viděli královskou jízdu. Procházka pak pokračovala směrem k Leister Square, kde byl rozchod a možnost nakoupit si, navštívit Čínskou čtvrť nebo si jen odpočinou v parku. Pokračovalo se pak přes Covent Garden – nejstarší a nejpopulárnější tržiště v Londýně a odtud jsme již spěchali k London Eye, kde jsme absolvovali úžasnou projížďku a měli možnost vidět Londýn z výšky 135 m. Můžeme potvrdit, že nejlepší způsob, jak si užít velkoměsto je z řeky a z ptačí perspektivy. Plni zážitků jsme se pak metrem vydali na místo srazu a odtud na naše ubytování.

Druhý den byl poklidný a trochu volnější, opustili jsme centrum velkoměsta a vydali se ke královskému sídlu ve Windsoru. Prošli jsme pouze okolí a obdivovali architekturu zámku. Program byl ale ušit na míru především našim mladým cestovatelům, tak jsme většinu dne strávili v zábavním parku v Legolandu. Zde jsme měli možnost navštívit velké množství atrakcí, vidět miniaturní model významných památek či měst a pohybovat se bezpečně a volněji než v centru Londýna.

Skutečným zlatým hřebem našeho výletu, ale byl den třetí, kdy jsme strávili velké množství času především v muzeu voskových figurín – Madame Tussauds Museum a v Ateliérech Harryho Pottera. Potvrdili jsme si, že dost času nikdy nemusí být dost, pokud se bavíte a poznáváte. Z tohoto dne jsme odjížděli bohatší o velké množství fotek se slavnými osobnostmi, lehce vyděšeni historií Londýnského podsvětí a nadšeni z možnosti nahlédnout za scénu filmových triků jednoho z nejslavnějších filmů světa. Stihli jsme i pauzu mezi dvěma takto významnými programy a tou byl nákup na slavné Oxford Street. Kde jsme si dokázali, že anglický pojem „go spending spree“ tj. jít se rozšoupnout zvládáme ve velkém stylu upřímně skoro všichni.

Poslední den jsme se lanovkou Greenwich přepravili do centra, prošli jsme kolem Tower of London až ke slavnému mostu Tower bridge, kde jsme absolvovali prohlídku a vyfotili se na prosklené podlaze. Pokračovali jsme čtvrtí City of London, viděli mrakodrapy i architektonické skvosty jako např. Gherkin – Okurku. Prošli jsme ulicemi s kavárničkami až ke Katedrále sv. Pavla, kde byl rozchod. Přes most Millenium bridge jsme prošli na druhý břeh řeky Temže a posledním pohledem jsme se rozloučili s Londýnem.

Určitě to není naposledy – See you soon, London!

 

  1. Wollrabová