Parlamentní výlet (Wollrabová)

Ve dnech 22.6. – 23.6. 2023 měli parlamentní zástupci opět možnost vybrat si svou odměnu za celoroční práci v podobě dvoudenní výpravy za zábavou a poznáním.

Z celého našeho parlamentu se sice akce zúčastnilo pouze deset žáků od 6.-8. třídy, ale sešla se skvělá parta, byla legrace a všichni jsme si společně strávený čas užili.

Naše výprava začala v Jablonném v Podještědí, kde jsme z nádraží prošli částí městečka až k bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Celý objekt je momentálně v rekonstrukci, tak jsme pokračovali směr Lemberk. Procházka k Lemberku byla vzhledem k velmi horkému počasí příjemnou volbou především proto, že se trasa vine kolem Markvartického rybníka a poté pokračuje lesem až k Zdislavině studánce, jejíž voda je chladná, lahodná a lidé věří, že i léčivá.

Na jedenáctou hodinu jsme na Lemberku měli objednanou hodinovou prohlídku reprezentačních a soukromých prostor zámku. Měli jsme velké štěstí na velmi milého, inteligentního a sympatického mladého průvodce, který nám poutavě povyprávěl o historii, architektuře i umění. Prohlídka zámku rozhodně nebyla ošizená a trochu se protáhla a vzhledem k časovému plánu nám tedy nezbyl čas stavit se cestou ze zámku na místo, o kterém moc lidí neví, a to je menhir – Kamenný kruh Bezčasí. Jedná se o místo v lese, kam nechal autor Jiří Beránek v roce 1992 instalovat 21 čedičových kamenů, které nechal vztyčit pomocí jeřábu. Dílo má symbolizovat spojení s dávnými kulturami. Psychotronici a lidé, kteří se zajímají o tajemno, tvrdí, že kruh má léčivou moc. Toto místo jsme si bohužel museli nechat na jindy.

Cestou do kempu, kde jsme měli objednané ubytování a jídlo, jsme se stavili ve Lvové na zmrzlinu, a nakonec jsme náš přesun do Rynoltic urychlili autobusem. Trasu jsme si tak ve velkém horku zkrátili cca o dva kilometry a ušetřili si část cesty po žhavé silnici. V kempu na nás čekali chatky a oběd. Po krátkém odpoledním volnu jsme se vydali ke koupališti (spíše malému rybníčku) v kilometr vzdáleném Polesí. Zde probíhaly vodní hrátky a velmi zvláštní úprava volejbalu.

Večer byl zasvěcen parlamentní práci, opékání buřtů a noční stopované na nedalekou vyhlídku Havran.

Druhý den po snídani se naše parta vydala lesem na Sloní nebo také Bílé kameny. Krásné útvary jsou chráněny přísnými zákazy, jejichž porušení se trestá vysokými pokutami. Nesmí se na ně lézt a už vůbec ne do nich vyrývat jakékoliv nápisy. Pískovec je měkký a podléhá nejrychleji zvětrávání – což je proces, který narušuje horninu a mění jí v písek. Známí činitelé jsou voda, vítr a bohužel nejvíce, my lidé. Je potřeba naše přírodní památky chránit, aby vydržely i pro další generace.

Do Liberce jsme se vrátili odpoledne ve 13:30, unavení, naplnění zážitky a trochu smutní z toho, jak rychle nám příjemně strávený společný čas utekl.

Chci poděkovat všem zúčastněním a krásné dva dny a popřát nám ještě mnoho takhle krásných společných akcí.

Za Parlament ZŠ Barvířská,

1. Wollrabová