Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - dopravní omezení před školou

Návštěva žáků z Augsburgu - 11.-14.10.2010 (Marková)

Základní škola Barvířská již několik let spolupracuje se školou Kapellen-Volksschule z německého Augsburgu. V rámci partnerského programu probíhají každoroční několikadenní návštěvy žáků i pedagogů střídavě v Liberci a v Augsburgu, jejichž účelem je seznámit žáky s kulturou jiné země, umožnit jim navázat nová přátelství a v neposlední řadě i procvičit se v aktivním užívání cizího jazyka. Letos připadla hostitelská úloha Liberci a my jsme v pondělí 11. října mohli na nádraží přivítat skupinku 17 německých žáků společně se svým učitelem a paní ředitelkou. Přijeli pouze na čtyři dny a my jsme jim chtěli zprostředkovat co největší množství zážitků, takže program měli opravdu nabitý.
První seznámení s Libercem proběhlo ještě tentýž večer, kdy se celá skupina v doprovodu českých učitelů prošla centrem města a zhlédla večerně nasvícený Liberec, jeho historické památky i moderní obchodní centra. Stejně důležité však bylo i seznámení s našimi žáky 7. a 8. ročníku, kteří se měli účastnit společných akcí. Došlo k němu ráno při společné konverzační hodině angličtiny. Děti si sdělovaly informace o sobě, svých rodinách a zájmech. Proč zrovna v angličtině, když návštěva přijela z Německa? V naší škole se němčina začíná vyučovat až v 7. ročníku, zatímco angličtina mnohem dříve. A co víc: takhle byli všichni na stejné lodi, protože museli používat cizí jazyk. Počáteční ostych brzy zmizel a téměř všichni se nechali strhnout k živé komunikaci.
Úterní program pokračoval návštěvou radnice, kde naši hosté absolvovali komentovanou prohlídku celé budovy včetně (samozřejmě) obřadní síně a (překvapivě) půdy. Největší úspěch u německých žáků měla vyhlídková věž, ze které mohli vidět Liberec jako na dlani. Obdivovat mohli významné liberecké budovy a dozvěděli se i něco z historie. Odpoledne pak navštívili ZOO. Velký ohlas vzbudili dle očekávání bílí tygři, ale ukázali jsme jim i pandu červenou, kterou naše škola sponzoruje. Největším zážitkem však byl přímý kontakt se slony. Děti se dostaly do sloního výběhu a pod dohledem ošetřovatele se mohly těchto velkých chobotnatců dotýkat, hladit je a krmit. To se běžnému návštěvníkovi jen tak nepoštěstí. Odpoledne se našel čas i na sportovní klání, čeští a němečtí žáci vytvořili čtyři smíšená družstva a zahráli si spolu florbal, později se spolu utkaly i české a německé fotbalové naděje. Výsledek zápasů nebyl podstatný, důležité bylo se nezranit a prohodit nějaké to anglické slovo v průběhu hry. Večer pak všichni vyrazili do Babylonu, kde nejprve potrápili své mozkové závity v IQ parku a náročný den završili dováděním v aquaparku. Zde kromě běžných atrakcí, jako jsou tobogány, průplavové kanály či vířivky, měli možnost vyzkoušet si aquazorbing, který se těšil velkému ohlasu všech. Dokonce ani augsburgská paní ředitelka neodolala nabídce nechat se zavřít do velké nafukovací koule a v ní se pohybovat po vodní hladině. Udržet rovnováhu nebylo vůbec jednoduché a o to legračněji tyto pokusy působily.
Středa byla ve znamení výletů. Hned ráno autobus všechny odvezl do Sychrova, kde se nejprve pokochali zámeckým parkem, nabírajícím krásné podzimní barvy. Poté absolvovali prohlídku zámku s německy hovořící průvodkyní. Dívky nejvíce zaujaly komnaty princezen, jejich kosmetické salony a ložnice s nebesy nad postelemi, oproti tomu kluci se zajímali spíše o zbraně a lovecké trofeje. Po obědě naše hosty čekala vycházka po Jizerských horách, kde se po zelené značce prošli z Maliníku do Janova nad Nisou. Bylo slunečné počasí, takže cestou po hřebeni mohli obdivovat výhledy na Jizerky a Bedřichov. Odměnou za ušlé kilometry jim pak byl adrenalinový zážitek v podobě několika jízd na bobové dráze a skákání na vzduchové trampolíně. Po příjezdu do Liberce následoval volný program ve městě, který děti využily k nákupům. Pobyt augsburgských byl završen společným posezením českých a německých učitelů, zatímco děti si zatančily na diskotéce, kterou jim připravili naši deváťáci.
Ve čtvrtek už všechny čekalo jen smutné loučení, poslední výměny e-mailových adres a pak už naši přátelé odcestovali domů do Augsburgu, kam se za nimi příští rok opět vypraví žáci a učitelé z Barvířské. Celá akce byla podpořena Fondem pro partnerskou spolupráci Statutárního města Liberec a Česko-německým fondem budoucnosti, kterým tímto děkujeme.