Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - dopravní omezení před školou

Návštěva v partnerské škole Kapellen-Mittelschule v Augsburgu (Šulcová)

Už se vám to stalo? Máte někam odjet a žijete v představě, že před sebou máte ještě týden těšení a čas na zabalení všech věcí. Ale ouha – v neděli týden před odjezdem vám doma zadrnčí telefon a hlas pana ředitele vám oznámí, že odjíždíte o týden dřív. Tak něco takového se stalo třem učitelům a dvaceti vybraným žákům ze 7.A,8.A a 8.B ZŠ Barvířská, které čekal každoroční výměnný pobyt u kamarádů z partnerské školy v Augsburgu, s níž naše škola spolupracuje již několik let. Ale posunutí odjezdu na dřívější termín nikomu nevadil. Ba naopak. Zabaleno měli všichni raz dva, a tak v úterý 8.10. v 6 hodin ráno všichni zamávali rodičům a vyrazili vstříc novým zážitkům.
Odpoledne kolem druhé hodiny jsme dorazili na místo, naobědvali se, ubytovali a už se s námi roztáčel kolotoč nabitého programu a mnoha zážitků s německými kamarády, z nichž jsme mnohé poznali již při návštěvě u nás v Liberci. Nejprve jsme změřili svoje síly ve sportu – košíkové a samozřejmě oblíbeném fotbalu. Nešlo však o vítězství, ale o radost ze hry, navázání nových kontaktů a také o komunikaci v cizím jazyce. Snaha domluvit se – ať už německy nebo anglicky (občas i rukama) – nás provázela po celý pobyt. Ve středu ráno si každý z nás u snídaně vlastnoručně přichystal svačinu. Čekal nás totiž celodenní výlet do Mnichova. Naše první cesta vedla do Deutsches Musea a stála za to. Začali jsme v labyrintu podzemních chodeb, kde jsme se seznámili s vývojem hornictví od nejstarších dob do současnosti. A pak následovala obrovská budova muzea s několika patry a křídly, kde můžete procházet mnoho hodin a navštívit řadu expozic – např. vývoj letectví, lodní dopravy, automobilů, skla, keramiky, vývoj psaní a tiskařství, nanotechnologií, uvidíte hologramy, ale i repliku jeskyně Lascaux s malbami starými 15000 let př.n.l. a mnoho dalších zajímavostí. Následoval všemi oblíbený rozchod – prohlídka centra a hlavně nákup upomínkových dárků. Po návratu a večeři jsme završili náš celodenní „sportovní“ výkon bowlingovým kláním. Ve čtvrtek dopoledne jsme obdivovali některé pamětihodnosti v historickém centru Augsburgu – hradby, domy, kostely, sochy . A taky ulici, kde nemůžete nic postavit. Proč? Ať totiž kopnete, kam kopnete, vyženou vás památkáři, protože na každém kroku objevíte archeologické nálezy již z doby římské. Až tak daleko do minulosti sahají počátky Augsburgu. Na této ulici můžete nalézt i augsburgskou radnici, kde nás v knížecím sále slavnostně přivítal radní pro sport a kulturu. Ukázal nám vyhlášený zlatý sál a místnost, kde se můžete seznámit se všemi partnerskými městy Augsburgu, mezi které patří i Liberec.
A na co ještě nezapomeneme? Na dovádění v plaveckém bazénu, návštěvu planetária a výpravu do vesmíru i do minulosti vzniku Země, na stravování ve školní jídelně, kde nám pod dohledem učitelů vařili sami žáci, na diskotéky se spoustou decibelů i večerní povídání, když se usínalo ve spacácích na neskutečně tvrdých žíněnkách. To ale nikomu nevadilo. Důležité bylo, že jsme viděli mnoho zajímavého, poznali jinou kulturu a zvyklosti, dokázali se domluvit, navázali nové kontakty a prožili příjemné chvíle ve společnosti „našich Němců“. Do Liberce jsme se vrátili v pátek večer plni dojmů a také těšení na příští rok, kdy němečtí kamarádi přijedou k nám do Liberce. 
Akce je podporována Fondem pro partnerkou spolupráci Statutárního města Liberec. Akci dále podpořil Česko-německý fond budoucnosti. Děkujeme za finanční podporu, díky které se akce mohla uskutečnit.