Základní škola Liberec Barvířská

Návštěva partnerské školy v Augsburgu 2009

NÁVŠTĚVA PARTNERSKÉ ŠKOLY V AUGSBURGU
Před několika lety navázala ZŠ Barvířská kontakt s německou školou Kapellen-Volksschule v Augsburgu a spolupráce se vyvinula v  každoroční návštěvy žáků a učitelů obou měst. Pro letošní pobyt v termínu12.-16.10.2009 bylo vybráno dvacet žáků sedmého a osmého ročníku, kteří s panem ředitelem, paní učitelkou Markovou a Loníčkovou prožili v bavorském městě několik nezapomenutelných dní.
Program byl opravdu nabitý. Kluci a děvčata si nejprve ve společnosti německých žáků prohlédli historické centrum města včetně katedrály a nejstaršího sociálního sídliště světa – Fuggerei, které je dosud obydlené a současně se zde nachází i muzeum (
http://www.fugger.de/). Velmi působivý byl honosný interiér radnice, kde českou výpravu čekalo slavnostní přijetí a proslov jednoho z představitelů města, který natáčela  i regionální televize. V místní ZOO později mohli obdivovat pestrou skladbu zvířat včetně aligátora           a medvědů, které v Liberci nemáme (http://www.zoo-augsburg.de/). Zlatým hřebem cestování  byl celodenní výlet do podhůří Alp na pohádkový zámek Neuschwanstein (http://www.neuschwanstein.de/), který je na fotkách se zasněženými horami v pozadí tak nádherný, že působí téměř jako fotomontáž.
Smyslem návštěvy však bylo nejen poznávání města a okolí, ale zejména navázání bližších vztahů mezi českými a německými dětmi. Protože se naši žáci německy učí teprve krátce, dorozumívali se mezi sebou převážně anglicky. V tomto jazyce si připravili i prezentace         o Liberci, který tímto způsobem představili svým německým kamarádům v hodině zeměpisu. Německá škola na oplátku zorganizovala kulturní večer, kde žáci – často původem z cizích zemí – předvedli tradiční tance a jejich rodiče navařili a napekli nejrůznější jídla na slavnostní raut.
V Augsburgu se také hodně sportovalo. Odehrál se zde fotbalový a florbalový turnaj smíšených česko-německých družstev, ale došlo i na netradiční sporty. Mezi ně patřila ukázka juda, kde augsburgská paní ředitelka, držitelka černého pásku, předvedla něco ze svého umění, a dále si děti mohly vyzkoušet různé artistické dovednosti jako je žonglování. Velký úspěch měla i návštěva místního aquaparku, kde všichni společně řádili na tobogánech, v průplavových kanálech a bazénu.
Při všech těchto aktivitách se děti sbližovaly, počáteční ostych brzy zmizel a vyvrcholením návštěvy byla závěrečná diskotéka na rozloučenou. Před odjezdem si někteří s novými kamarády vyměnili e-mailové adresy a facebookové přezdívky a slíbili si, že zůstanou v kontaktu a že se možná uvidí zase za rok – v Liberci.

Tato akce byla podpořena Fondem pro partnerskou spolupráci Statutárního města Liberec      a Česko-německým fondem budoucnosti. Děkujeme.

 

Důležité odkazy

Třídy

Školní družina

Aktuality
PŘESPOLNÍ BĚH (Jeništa)

Zúčastnili jsme se další sportovní akce, tentokrát přespolního běhu šesti členných družstev.

ATLETICKÝ ČTYŘBOJ (Jeništa)

Školní rok je již v plném proudu a také sportovní i kulturní akce.