Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - dopravní omezení před školou

Návštěva knihovny 7.A - 23.11.2009

NÁVŠTĚVA KNIHOVNY 7.A
V pondělí 23.11. se třída 7.A vypravila do knihovny, kde bylo na programu zhlédnutí scénického čtení z knihy Soví zpěv a návštěva dětského oddělení. Nejvíce se však vydařila akce původně neplánovaná a v knihovně objevená náhodně - a to zážitkový seminář o tom, jak vnímají svět nevidomí lidé.  V knihovně prezentovala svou činnost Společnost pro ranou péči, která se zabývá dětmi s postižením v raném věku. Žáci i zájemci z řad veřejnosti si tu mohli nejen prohlédnout stimulační pomůcky a speciální hračky pro děti s postižením, ale zejména si na deseti stanovištích i vyzkoušet běžné denní činnosti bez použití zraku a pocítit, jaké to je, když člověk nevidí nebo vidí jen velmi málo. K tomu sloužily škrabošky a brýle simulující různé zrakové vady - a seminář měl příznačný název  "Všechno jde, i když trochu jinak". Na jednotlivých stanovištích se žáci seznámili i s různými pomůckami usnadňujícími nevidomým lidem život (třeba i obyčejné nalití vody do hrnku se ukázalo jako problém, který vyřešilo až použití tzv. hladinky - přístroje, jenž začne hrát melodii poté, co se blížíte k okraji hrnku...) a zjistili, že i nevidomí mohou hrát pexeso, jen místo zraku používají jiné smysly a hrají tedy pexeso zvukové, hmatové nebo váhové. Jak se tato zvláštní pexesa hrají vám vysvětlí kdokoliv ze sedmáků. Ti si z knihovny kromě nových zážitků odnášeli i vědomí, že mít dobrý zrak není pro všechny samozřejmé a až příště potkají na ulici člověka s bílou holí, určitě si vybaví pocit, který měli, když si se škraboškou na očích neuměli namazat chleba a zapnout košili...

Fotogalerie: http://picasaweb.google.cz/zsbarvirska/KnihovnaJakSeCitiNevidomi23112009#