Kniha nás učí (Loumová)

Již dlouhá léta spolupracujeme s Krajskou vědeckou knihovnou Liberec, která nabízí pro školy dopolední interaktivní tematické programy, čtenářské dílny, tematické besedy a jiné zajímavé akce. Naše škola těchto možností dlouhodobě využívá, a to i v čase koronavirové pandemie.
Hned na začátku letošního školního roku si jednotlivé třídy objednaly zajímavé programy. Mezi ty opravdu nejzajímavější patří: Po stopách starořeckých hrdinů, Hobit, Letem světem literatury, Trefa do černého, Prašina, Historie a původ českých příjmení, Detektivní pátrání, Jen jestli si nevymýšlíš.
Jako první v tomto školním roce Krajskou vědeckou knihovnu Liberec navštívili naši nejstarší žáci-deváťáci. Ve středu 23. září zavítali na tematickou besedu o životě za zdí a pod rudou hvězdou.
Během besedy se děti seznámily s knihou v Americe působícího českého výtvarníka a spisovatele P. Síse Zeď: Jak jsem vyrůstal za železnou oponou, která je považována za nejvýznamnější informační knihu pro mladé čtenáře. Ta dětem přiblížila dobu komunismu, léta 1948–1989, kdy za „železnou oponou“ v Československu žili, pracovali a snili obyčejní lidé.
Zeď, která rozdělovala dlouhá léta Berlín i celou Evropu, je naštěstí už jen vzpomínkou. Ale některé vzpomínky je třeba uchovávat. Jako zprávu o minulosti. Jako varování budoucnosti.