Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - dopravní omezení před školou

Historie a vývoj příjmení (Loumová)

Proč se některá slova stala příjmeními? Jaký motiv vedl k tomu, že tím či oním slovem byl člověk pojmenován? Často tyto otázky zodpovědět nedovedeme.
Příjmení tvoří ve slovní zásobě národa zvláštní skupinu. Příjmení užívaných v České republice je víc než 65 000. Jsou zbavena významu slova, z něhož vznikla, často se od něho liší pravopisem, skloňováním.
Žáci formou tajenek hledali česká příjmení a pomocí informačních zdrojů v knihovně pátrali po původu a vzniku  příjmení, jež byla součástí tajenky. Současně se dozvěděli historii svého vlastního příjmení.