Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - dopravní omezení před školou

Exkurze Praha 28.2.2008

JAK SE CESTA ZA ALBRECHTEM ZMĚNILA NA CESTU ZA PAMÁTKAMI
Dne 28.2.2008 jeli vybraní žáci 9.tříd s paní učitelkou Šulcovou na exkurzi do Prahy. Cílem  výletu byla prohlídka výstavy „Valdštejnův vzestup a pád“. Ale po příchodu k Valdštejnskému paláci nás čekalo nemilé překvapení v podobě dlouhé fronty lidí, kteří měli stejný zájem o výstavu jako my. Zvažovali jsme, zda máme nejméně dvě hodiny čekat. Po chvíli jsme usoudili, že ne, přistoupili jsme na návrh paní učitelky a zvolili náhradní program – shlédnout některé významné stavby Malé Strany. Jako první jsme navštívili chrám sv.Mikuláše, který je postaven v barokním slohu. Charakteristickými znaky  baroka jsou otylí andělíčci bohatě zdobení zlatem a bohatě (až  přeplácaně) zdobený interiér. Horní část chrámu, která je laděna do světlejších odstínů barev, měla lidem ukazovat krásný život na nebesích a otevírat lidem cestu k bohu. Pak naše cesta směřovala k Loretě. A protože se už blížila dvanáctá hodina, chtěli jsme stihnout na Pražském hradě reprezentativní výměnu stráží s trubači a bubeníky. Dorazili jsme včas, a tak jsme shlédli celý ceremoniál. Dále nás čekal  chrám sv.Víta, ten je typickým příkladem gotického slohu, pro který je příznačná vysoká stavba podpíraná opěrným systémem. Celá stavba chrámu nám má připomínat  ruce sepjaté k modlitbě. Poté jsme scházeli Nerudovou ulicí a nezapomněli na dům U Dvou slunců, v němž žil Jan Neruda. Cesta nás pak svedla až ke Karlovu mostu. Obdivovali jsme obě mostní věže  i barokní sochy Matyáše Brauna. Ale nejúžasnější byl pohled na sluncem zalitou Vltavu a Hradčany. Pohledem na Kampu jsme si vzpomněli na pana Wericha, který zde žil, a film Chobotničky z Čertovky. Posledním uměleckým zážitkem bylo nahlédnutí do „dílen“pouličních umělců na Karlově mostě. Pak už jsme se totiž opět vydali do reality všedního dne – následoval rozchod a osobní volno a odjezd do Liberce. Nakonec jsme se všichni shodli, že náhradní plán v podobě poznávání památek Malé Strany byl  pro nás možná zajímavější, než  by byla výstava. Exkurzi jsme si užili a doufáme, že bude nějaká další, podobně zajímavá. Další fotky naleznete ve fotogalerii.
Nikola Hnízdová a Sandra Mendyszevská – 9.A (pod vedením paní uč. Šulcové)