Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - dopravní omezení před školou

Exkurze do Terezína

EXKURZE DO TEREZÍNA
MALÁ PEVNOST
V úterý 5.6.2007 jsme navštívili my žáci 8.A a 9.A město Terezín. Nejdříve jsme si prohlédli Malou pevnost.Malá pevnost vznikla v 18.století jako 1. součást opevnění,které bylo pojmenováno podle císařovny Marie Terezie. Na počátku bylo používáno jako věznice a sídlo vojáků. Později zde vznikla věznice pražského gestapa. Poté jsme si prohlédli město Terezín, které za války sloužilo jako židovské GHETTO. Zde jsme navštívili muzeum GHETTA, které nám připomělo utrpení židů.

Nikola Hnízdová: „Když byla válka u konce tak se v přeplněných věznicích rozšířil Tifus,proti kterému nacisté nepodnikli žádné opatření.Díky této epidemii zemřelo mnoho vězňů a zdravotních ošetřovatelů.kteří chtěli zabránit této epidemii“.

Ivana Hávová: „Nevím,asi je to divné ale bála jsem se těch vysokých zdí“.

Jakub Cverčko: „Byla tam jedná taková cela...asi 5x3 metry,ve které za války bylo uvězněno až šedesát lidí najednou.Bylo to opravdu hrozné.Když jsem si představil,jak se tam tísní šedesát lidí,bez záchodu,bez přísunu čerstvého vzduchu...chtělo se mi až zvracet.Ti lidé pracovali 14 hodin denně a spali ve stoje v těch 60 lidech.Bylo to opravdu otřesné.“

6.června v roce 2007 Jakub Cverčko