Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - INFORMACE

Erasmus v Liberci (Burdová)

Naše škola se již několik let zapojuje do mezinárodního partnerství škol Erasmus+, v současné době se účastníme dokonce dvou projektů. V rámci jednoho z nich k nám na začátku října (3.-7. 10. 2022) přijeli učitelé a žáci z Itálie, Polska, Portugalska a Turecka. Setkali jsme se tak tedy už se „starými“ přáteli - v rámci tohoto projektu se už konaly výjezdy do portugalského Aveira a sicilského města Capo d´Orlando.  

Týdenní setkání pokračovalo v tématu celého projektu: Peer Bullying and Its Solutions in European Dimension, přeloženo jako Šikana mezi vrstevníky a její řešení v evropském měřítku. Žáci, čeští i zahraniční, ve skupinkách pracovali na různých úkolech: připomněli jsme si typické projevy šikany, definovali role aktérů a zaměřili se na to, jak předcházet zraňujícímu a dalšímu nevhodnému chování a jak jej případně řešit.   

Protože podtitul mobility v České republice zněl Peer Bullying Is on the Scene (Šikana na scéně), mnohé z aktivit vycházely ze zásad dramatické výchovy: hráli jsme tematické divadelní asociace a připravili scénické čtení bajek. Tyto drobné příběhy s ponaučením se nabízely jako příklady laskavého i toxického chování. Každá země navíc předem natočila krátké video s příkladem šikany a jejího řešení - o snímcích jsme následně společně diskutovali, a abychom toto náročné téma odlehčili, vyhlásili jsme vlastní Oscary. Aby na sebe žáci měli milou vzpomínku, upletli jsme si náramky přátelství.  

Každé odpoledne patřilo poznávání zajímavých míst Liberce a jeho okolí. Společně jsme se prošli podzimním městem, navštívili prostory liberecké radnice a IQLandii, žáci navíc i Dinopark a zoologickou zahradu. Výstup na Ještěd, libereckou dominantu, a další výlety po okolí podnikli žáci se svými hostiteli individuálně. Naši zahraniční hosté si také užili výlet do hlavního města - naštěstí nám přálo počasí a poznávání Prahy bylo plné sluníčka.  

Zahraniční žáci byli ubytováni v českých rodinách, a tak měli možnost nahlédnout do typické české domácnosti. Děkujeme všem žákům a jejich rodičům za poskytnutí zázemí našim hostům.  

Odjezdem našich přátel ale projekt nekončí, i nadále zůstáváme v kontaktu a už nyní se těšíme na další mobilitu: po jarních prázdninách se poletí do Turecka!