Základní škola Liberec Barvířská

Erasmus - Itálie (Wollrabová)

Ve dnech 25.2. – 3.3. se vybraná skupina žáků zapojených v programu Erasmus + zúčastnila první mobility, která probíhala v Itálii v malebném městečku Giffoni, kousek od Neapole. Na projektu spolupracují čtyři země Česká republika, Itálie, Polsko a Slovinsko a bude probíhat až do roku 2020.
Žáci měli za úkol představit své země, hlavní město, rodné město a svou školu, nadále potom zpracovat informace o ostatních zemích a najít stopy ostatních kultur v jejich zemích. Dalším úkolem bylo prezentovat zjištěné informace z vyplněných dotazníků „Stopy“, kde se žáci dozvěděli, do jakých zemí sahají kořeny jejich rodin. Posledním úkolem pak bylo otevřít diskuzi na téma rozdíly a podobnosti našich kultur.
Mimo velké množství práce, které se na projektu podařilo dokončit, měli žáci možnost seznámit se blíže s Itálií ať již prostřednictvím ubytování v hostitelských rodinách, společnými výlety nebo poznáváním zajímavých historicky i geograficky důležitých míst.
První den nás čekalo přivítání ve škole, kde žáci školy Fratelli Linguiti připravili profesionální hudební vystoupení školního orchestru a chutné občerstvení. Přivítala nás i paní ředitelka. Později jsme se přesunuli na radnici, kde nás slavnostně přivítal pan starosta a další významná osobnost a tou byl prezident filmového festivalu Giffoni. Na památku jsme obdrželi pamětní list. Po obědě a krátké skupinové práci nás čekala procházka po okolí Giffoni.
Druhý den po prezentacích našich zemí a vzájemném se představení jsme absolvovali program v Cittadella del cinema, kde jsme se dozvěděli něco málo o tom, jak se tvoří film a zúčastnili jsme se diskuze.
Třetí den jsme navštívili Paestum, nejlépe zachovalé chrámy řecké kultury, a navštívili jsme buvolí farmu, kde jsme mohli vidět čerstvě narozené bůvolí mládě, způsob, jakým jsou buvoli krmeni, jak je o ně postaráno, dozvěděli jsme se velké množství zajímavých informací a ochutnali jsme pravou mozzarellu, buvolí hamburger a nakonec i zmrzlinu z buvolího mléka.
Čtvrtý den jsme navštívili muzeum zpracování mědi ve městě Giffoni, dále pak místo TerraVecchia, jedno z nejvýše položených míst v Giffoni, známé sady olivovníků a zpracováním olivového oleje. Poté nás čekal program v mateřské školce a na prvním stupni školy, kde si pro nás žáčci připravili milé přivítání a drobné ručně vyráběné dárečky. Dokončili jsme poslední úkoly na projektu a těšili jsme se na další dobrodružství.
Pátý den jsme navštívili jedno z nejvýznamnějších a nejnádhernějších míst regionu – Pompeje. Skvělý průvodce nás vtipnou a nenucenou formou seznámil se zajímavostmi běžného života v tehdejších městech a nevynechal jediný detail. Později odpoledne nás čekala procházka městem Salerno, návštěva pláže, ruského kola a tolik toužebně očekávané nákupy.
Poslední den měli žáci program, který jim připravila jejich hostitelská rodina, někteří trávili většinu soboty na pláži, bavili se a seznamovali se s místními zvyky, někteří vyrazili do Neapole nebo do města keramiky Vietri sul Mare, blízko Salerna.
Bylo to krásné dobrodružství i výzva a jistě se všichni shodneme na tom, že jsme si ověřili své jazykové schopnosti, stejně jako schopnost spolupráce, zažili jsme společně krásné chvíle, viděli, ochutnali a zkusili jsme hodně nových věcí a navázali nová přátelství. (D. Marková, A. Wollrabová)        

Ohlasy žáků:

Mya Dobružská:
V Itálii jsem si to náramně užila. Byli tam přívětiví v rodině i ostatní moji vrstevníci účastnící se projektu, ze všech účastnících se států. V Polsku mám nové známosti a lépe i přátele, na Slovinsku také a o Itálii ani nemluvě, zároveň jsem ale upevnila některé vztahy s účastníky z Česka, kteří tam se mnou byli celý ten týden. Velmi se těším na další spolupráci - když cizinci přijedou sem, i když pojedu dál. Jsem si jistá, že jestli budu mít v budoucnu možnost, určitě navštívím všechny své nové kamarády a kamarádky.

Míša Hnízdová:
Výlet do Itálie se mi opravdu moc líbil. Mám tam spoustu nových přátel a doufám, že i ostatní si tam našli mnoho kamarádů. Rodinu v Itálii jsem měla opravdu skvělou. Naučila jsem se lépe mluvit anglicky a umím i pár italských slovíček. Byl to pro mě jeden z nejhezčích zážitků.

Míša Plecháčová:
No takže nevím kde bych začala… tento výměnný pobyt začal cestou do Itálie, která utekla velice rychle a hladce. Poté se nás ujaly naše úžasné italské rodiny a začali jsme objevovat krásy malebného městečka Giffoni. Ve škole jsme dělali různé věci ve skupinách, odpovídali na různé otázky a všichni jsme se spřátelili. Hráli jsme i nějaké pohybové hry a průběžně jsme prezentovali také prezentace o své zemi a městě. Navštívili jsme s nimi moc hezkých památek, objevovali nová krásná místa a nové lidi, všichni na nás byli velice milí a přátelští. Co víc si přát… a navíc jako skupina jsme podle mě byli nejvíc sblížení, všechno jsme mezi sebou sdíleli – nové zážitky, pocity a až na pár organizačních nedostatků bych tento krásný výlet do Itálie zhodnotila velice pozitivně. Určitě jsem si z toho mnohé odnesla a asi nikdy na něj nezapomenu, protože ty zážitky jsou nezapomenutelné. Moc vám za vše děkuji, i celé naší skupině.

Terka Prokůpková:
Jsem ráda za příležitost, kterou jsem dostala, abych navštívila jinou evropskou zemi. Zjistila jsem, že moje představy nemusí odpovídat skutečnosti a že mohu být na Českou republiku hrdá. V Itálii jsem poznala místa, která bych chtěla navštívit i se svými blízkými.

Dajana Ondová:
Díky “Erasmu” jsem poznala kulturu Itálie. Poznala jsem jiné zvyky a nové věci a hlavně viděla krásné památky. I když bych některé zvyky u nás nechtěla, tak se mi tam moc líbilo. Děkuju za krásně strávený týden v Itálii.

Dominik Tokár:
Výlet byl zábavný. Naučil jsem se lépe anglicky a spřátelil jsem se s lidmi z ciziny.


 

Erasmus - Itálie (Wollrabová) Erasmus - Itálie (Wollrabová) Erasmus - Itálie (Wollrabová) Erasmus - Itálie (Wollrabová) Erasmus - Itálie (Wollrabová) Erasmus - Itálie (Wollrabová) Erasmus - Itálie (Wollrabová) Erasmus - Itálie (Wollrabová)