Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - dopravní omezení před školou

Dobrovolná exkurze do Prahy o jarních prázdninách

Exkurze o prázdninách? Ano, i to se může stát....
Pokud jste měli zájem, mohli jste se 28.2.2012 pod vedením paní učitelky Šulcové vypravit na Pražský hrad, kde do neděle 4.3. probíhaly poslední dny výstavy s názvem : Carský dvůr pod žezlem Romanovců. Výstavu nám propůjčilo Rusko a to jako jediným od 17.st. Na této výstavě jste mohli zhlédnout originální předměty, které ukazují, jak Carové žili a jaké měli zvyky. No ale teď už k našemu putování...V 7:55 jsme nastoupili do autobusu a těšili se na krásný a zajímavý den...Když autobus zastavil, dopřáli jsme si milé zahájení v podobě návštěvy pizzerie, která byla opravdu vynikající. Zato eskalátory v metru už nikdo nechválil. Metrem jsme dojeli na stanici Malostranská a udělali si procházku částí Malé Strany. Viděli jsme Valdštejnský palác - sídlo senátu, prošli jsme Nerudovou ulicí a viděli Dům u dvou sluncí, kde se narodil a také bydlel Jan Neruda. Též jsme viděli pamětní desku věnovanou odvážným studentům, kteří protestovali proti nástupu komunistů v roce 1948 a pod Pražským hradem byla jejich demonstrace policií násilně potlačena. A konečně jsme se dostali k Hradčanům! Vyhlídka z Hradčanského náměstí  byla ohromující – Praha jako na dlani! Zato pohled na frontu na vstupenky byl už o něco horší a málem se strhla hádka, jestli na tu výstavu opravdu půjdeme. Ale paní učitelka s Lenkou Müllerovou a jejich železné nervy nám zajistily vstupenky. Během čekací doby na vstupenky, jsme si mohli prohlédnout důkladněji Pražský hrad a katedrálu sv.Víta. A pak už konečně přišla doba výstavy. Kromě obrazů, předmětů a šatstva jsme si mohli přečíst i poučné informace o životě na carském dvoře. Co stojí za zmínku je, že všechno bylo vyrobeno ze zlata nebo alespoň bylo pozlacené, hodně jste také mohli vidět vzácné drahokamy,  které byly vkládány do předmětů. Šaty byly také velmi krásně vyšívané zlatou nití a krásné ornamenty jste nemohli nepochválit. Velmi nás udivila váha šatů, které měli při korunovaci, také proto jsou na obrazech nakresleni lidé, kteří podpírali panovníka. A nemohu zapomenout ani na zlaté vědro, kterým se donášela voda z řeky Moskvy! Prostě zlata, stříbra, perel a drahých kamenů, kam jste se jen podívali! Výstava nás všechny velmi zaujala a doufáme, že jsme se z ní něco naučili a jednou nám to bude k užitku. Když výstava skončila, dozvěděli jsme se, že odjíždí marokánský velvyslanec. Opravdu to byla nádherná podívaná, vidět všechny ty vojáky hradní stráže a hradní orchestr – zkrátka celou ceremonii. Ale tím to neskončilo - jen co Marokánec odjel, přijel místo něj irský velvyslanec a vše se opakovalo, jen nešlo o loučení, ale o přivítání. No a potom? Potom jsme došli na Karlův most (předtím tam stával Juditin most), mohli jsme vidět Národní divadlo, dále jsme došli na Staroměstské náměstí , kde jsme zhlédli Staroměstský orloj a odtud jsme po rozchodu pokračoval každý sám dále až na Vaclavské náměstí . Mohli jsme vidět sochu sv.Václava a muzeum. Ale většina z nás šla také někam koupit suvenýry nebo se najíst do McDonaldu. Po volnu jsme se sešli u stanice Můstek a jeli zpět na Černý most - konečnou metra. A zase se stavili na pizze. A tak jak jsme jídlem začali, tak jsme i skončili. Pak jsme jen unavení nasedli  do autobusu a odjeli zpátky do Liberce. I když nám počasí někdy moc nepřálo...i tak jsme si to skvěle užili...No a to je konec naší exkurze. Tak snad zase někdy...