Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - INFORMACE

BITVA U LIBERCE 1757 (Šulcová)

V pátek 22.4. si třídy 6.A, 7.A a 8.A mohly „sáhnout“ na historii. V 50. letech 18.století totiž bojovala Marie Terezie v Sedmileté válce o rakouské dědictví a jedna z bitev této války se odehrála právě u Liberce. Společnost ARCHA 13 uspořádala pro veřejnost dvoudenní kulturně vzdělávací akci, jíž chtěla tuto historickou událost přiblížit veřejnosti. A tak umožnila žákům a studentům prožít zajímavé dopoledne. Ne však ve školních lavicích, ale na „bitevním poli“. Všude se potkali s vojáky Marie Terezie (členové historických klubů v dobovém oblečení), kteří je seznamovali s životem a bojem vojáků 18.století.
Program probíhal na několika místech v centru Liberce. Naši žáci nejprve navštívili rakouské dělostřelce na Keilově vrchu. Viděli tehdejší děla a „potěžkali“ dělové koule a granáty. Dozvěděli se, jak zbraně fungovaly a že služba nebyla jednoduchá.
Pak se přesunuli na nám. Dr.E.Beneše, kde byl velitelský stan, ukázka ležení, vojenského výcviku, vozatajstva a jezdectva. Hlavně kluci zjišťovali, jaké to bylo být celý život vojákem v armádě MT, podle čeho se do armády rukovalo, co musel branec splňovat za podmínky přijetí i jaký byl život v ležení. Někteří si dokonce vystřelili i z dobové pušky.
Poslední zastavení patřilo vojenskému lazaretu na Nerudově nám. Všichni viděli, jak fungovalo tehdejší „zdravotnictví“. Seznámili se se zdravotnickým náčiním, s principy léčení a ošetřování zranění a zajímavá byla hlavně ukázka amputace končetiny – kdy jako dobrovolník byl některý ze spolužáků. Šesťáci ještě navštívili v radnici expozici Zapomenuté dějiny města Liberec.
Program byl velmi zajímavý (na většinu věcí jsme si mohli i sáhnout), přálo nám  počasí, a tak  nebyl snad nikdo, komu by se netradiční výuka nelíbila.