Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - JARNÍ prázdniny 26.2.-1.3.2024 a informace k ZÁPISU do 1. ročníku 18.4.2024

Beseda s Radkem Loncem (Plačková)

16.12.2015 měla naše škola  čest přivítat na své půdě několikanásobného medailistu z mistrovství světa v kulturistice (2007 I. místo, 2008 III. místo, 2009 II. místo), navíc držitele nepřeberného množství medailí z pohárových soutěží celé Evropy, pana  Radka Lonce.
Beseda s tímto libereckým sportovcem úctyhodných rozměrů (hrudník 150cm, biceps 55cm, 138kg svalů) děti velmi zaujala. Opravdu pozorně naslouchaly všem informacím, kterých se jim z úst pana Lonce dostalo.
Hlavním tématem byla zdravá výživa člověka. Debatovali jsme o složení kvalitního, vyváženého jídelníčku. Zmíněna byla nutnost zastoupení bílkovin, cukrů i tuků ve stravě. Problém nezdravých tuků a cukrů obsažených hlavně ve sladkostech a smažených jídlech… Nemohli jsme opomenout ani specifika výživy kulturisty. V „objemové“ fázi 1,5kg masa na den! I co obnáší předsoutěžní  příprava v konečné – „rýsovací“ fázi.
Dále jsme probírali, zda jsou nezbytné výživové doplňky a jakou roli hraje kvalitní strava plná bílkovin, vitamínů a minerálních látek, které tělo potřebuje při zátěži tvrdého tréninku (např. - v případě Radka Lonce:  180kg bench press, 50kg jednoručka pro cvičení bicepsu, 300kg mrtvý tah…). Mluvili jsme i o tom, že někdy je třeba trénovat dvoufázově, což není jednoduché, pokud máte rodinu a „normální“ zaměstnání.
Vzhledem k finanční náročnosti kvalitní stravy a výživových doplňků, každý sportovec uvítá sponzora. V případě Radka Lonce  je to firma EXTRIFIT.
Dotkli jsme se také tématu zakázaných látek. Vysvětlili si, proč je neužívat, i přítomnost tvrdých kontrolních opatření antidopingových komisařů.
Dozvěděli jsme se, jak Radek začínal. Že již ve 14 letech (v  8. třídě na ZŠ), vážil 86kg díky množství svalové hmoty. Již jako žák se mohl pyšnit obvodem bicepsu 42 cm. Že jeho velkým vzorem jsou legendy kulturistiky Arnold Schwarzenegger a Dorian Yates. Jako doplněk k těžkému trénování v posilovně (5x týdně) chodí plavat a do sauny. Miluje kvalitní hudbu a scifi četbu či filmy.
Děkujeme za čas, který nám Radek Lonc nezištně věnoval. Přejeme hodně zdraví a štěstí do dalších let. A ještě hodně medailí ze světových i evropských soutěží!

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.