Babička (Loumová)

Babička Boženy Němcové je stále na seznamu povinné školní četby, i když je zřejmé, že málokteré dítě tuto knihu přečte.
Dne 7.10.2014 proto žáci 6.A navštívili Krajskou vědeckou knihovnu v Liberci. Účelem této návštěvy byla beseda nazvaná Babička-sen a skutečnost.
Babička je fenomén české literatury, u něhož se ani odborníci nemohou shodnout, jestli se jedná o román, novelu či povídku. Svým neopakovatelným stylem oslovuje již mnoho generací. Kniha nabízí unikátní pohled do duše a života člověka první poloviny devatenáctého století. Na rozdíl od většiny současníků Božena Němcová psala jazykem, který je srozumitelný i modernímu čtenáři.
Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové nebylo třeba dětem dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století  děti zaujal. Kdo by mohl proto zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka.