Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - INFORMACE

AUGSBURG 2015 (Húsková)

Letošní výměnný pobyt žáků s partnerskou školou v německém Augsburgu proběhl dle dlouhodobého plánu ve dnech 5. – 10. října 2015. 19 žáků v doprovodu tří členů pedagogického sboru strávilo 8 hodin na cestě, aby v podvečer dorazili ke Kapellenschule. Zde byli vřele přivítáni vedením školy a paní učitelkou Betti Zimmermann. Tím okamžikem nám začal program plný různorodých aktivit.
Na úvod nás čekala krátká procházka čtvrtí Oberhausen, kde škola se stoletou tradicí sídlí. Úterý jsme pak strávili v Augsburgu. Po krátké prohlídce města a seznámení se s jeho historií jsme byli oficiálně přivítání na radnici náměstkem pro oblast školství panem Köhlerem, díky němuž jsme si směli prohlédnout i Zlatý sál - zlatem zdobený sál, kde se představitelé města scházejí s významnými návštěvami z oblasti politiky, kultury, sportu apod. Odpolední procházka po čtvrti Fuggerei nám umožnila se seznámit se sociálním bydlením za 1 euro za rok, tak jak bylo provozováno za života zakladatele této čtvrti Jacoba Fuggera v 16. století a jak je provozováno dodnes.
Středeční den nám bohužel propršel, a tak jsme si vyhlídku z olympijské věže v Mnichově užili jen velmi krátce (než se nám město a po chvíli i pod námi se rozkládající olympijský areál ztratil v mlze). Přesunuli jsme se tedy do nedalekého muzea BMW, odkud jsme pak přejeli do centra Mnichova. Jeho prohlídku jsme kvůli průtrži mračen oželeli a volný čas využili na útratu peněz a nákup dárků pro naše blízké.
Dopoledne našeho posledního aktivního dne jsme se v přízemním lanovém centru učili spolupracovat v česko-německých skupinách na řešení úkolů, které bez spolupráce a komunikace všech vyřešit nešly. To bylo zpočátku velmi obtížné, protože každý chtěl jednat jako jednotlivec, příp. max. jen ve své jazykové skupině – to k řešení úkolů ale nestačilo a bylo nutné změnit taktiku. I to se nakonec podařilo a většina žáků si odtud odnášela pocit dobře odvedené práce (zábavy).
Čtvrteční odpoledne jsme si vyhradili pro společný česko-německý projekt s tématem VAŘENÍ. Žáci rozděleni do tří skupin se věnovali buď přípravě společné večeře, jmenovek na stůl a jídelních lístků, nebo dekorace na stůl v podobě hodin s ciferníkem znázorňujícím Liberec a Augsburg. Jsem ráda, že si i toto odpoledne většina žáků užila a společná večeře s německými i českými účastníky byla chutná a chválená. A co se podávalo? Zeleninový salát, guláš s houskovým knedlíkem (německým – ale taky mňam) a buchty (německé, ale chutnaly jako ty naše).
Přestože  náš pobyt provázely nejrůznější zdravotní potíže, žádný z žáků tuto skutečnost ve svém závěrečném hodnocení nezmínil. Nezbývá tedy než poděkovat učitelům Kapellenschule Augsburg za přípravu skvělého plánu a těšit se na další setkání.

Akce je podpořena Fondem pro partnerskou spolupráci statutárního města Liberec.

Akce je podpořena Česko-německým fondem budoucnosti.

      Mgr. Olga Húsková