Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - INFORMACE

AUGSBURG (Liščinská)

V pondělí 9. 10. 2023 jsme v podvečerních hodinách dorazili do naší partnerské školy Kapellen-Mittelschule ve městě  Augsburg. Večer nás čekala příjemná procházka po blízkém okolí Oberhausen. Poté jsme se ubytovali ve školních třídách a měli volný čas dle našeho výběru. Seznámili jsme se s prostorem školy a našimi kamarády z Německa.

Druhý den jsme navštívili místní botanickou zahradu a hráli s našimi novými kamarády různé seznamovací hry. Počasí nám přálo, proto se nám nechtělo příliš zpět do školy.

Odpoledne nás srdečně přivítala na zdejší radnici paní místostarostka a popřála nám hezký pobyt. Dostalo se nám dobrého pohoštění a prohlédli jsme si všechny prostory radnice, především Goldener Saal,  radní síň z období pozdní renesance zdobenou zlatem. Celé pohoštění a přivítání se nám velmi líbilo.

Dále nás čekala procházka po centru města. Pozorovali jsme místní architekturu a navštívili kostel sv. Ulricha. Poté jsme se na památku vyfotili na náměstím před radnicí a vyrazili do místních obchůdků.

Večer nás čekal sportovní program s našimi kamarády z Kapellen-Mittelschule.

Ve středu jsme navštívili Nördlingen. Historické městečko, kdysi středověké sídlo, ležící v mohutném kráteru po dopadu obřího meteoritu. Obdivovali jsme krásu hrázděných domů, romantických uliček, obchůdků. Chvilku jsme také poseděli v kostele sv. Jiří. Zašli jsme i do restaurace nebo na výbornou zmrzlinu, či do místní pekárny. Odpoledne následoval návrat zpět do našeho ubytování. Svezli jsme se Deutche Bahn - německým vlakem, což byl skvělý zážitek.

Ve čtvrtek jsme jeli místní tramvají do Siebentischwald – lesoparku na okraji města. Tady na nás čekalo jezírko a lesy. Zahráli jsme si spolu s našimi kamarády kreativní a jiné hry.

Naším úkolem kreativní hry bylo vytvořit společný symbol (obrazec), měst Augsburgu a Liberce. Toto se nám spolu s našimi novými kamarády z Augsburgu povedlo. Procházka po lesoparku uzavřela náš dopolední program.  Odpolední program byl věnován míčovým hrám. Alespoň jsme se trochu protáhli. V pozdním odpoledni na nás ještě čekaly místní obchůdky a poslední nakupování. Paní učitelky stihly s paní ředitelkou Angelikou Bayer navštívit Fuggerei, nejstarší komplex pro sociální bydlení na světě, jenž je dodnes funkční.

Večer nás čekal úžasný turnaj v bowlingu a pizza. Pátek byl rozlučkový. Celá škola se s námi rozloučila a my mířili zpět domů. Veselí, dojatí a trochu smutní, že vše končí. Snad se do Augsburgu, či za našimi kamarády opět brzy podíváme.

Týdenního pobytu jsme se mohli zúčastnit díky finanční podpoře obou partnerských měst i škol a Česko-německého fondu budoucnosti.

 

 Mgr. Veronika Khan Liščinská – učitelka z 1. stupně