Mapa lidského těla

Dnešní dopoledne jsme zavítali do iQlandie na program "Mapa lidského těla". Program se skládal z několika stanovišť zabývajících se orgánovými soustavami člověka. Na každém stanovišti byl příslušný anatomický model a odpovídající doprovodná aktivita. Například krevní oběh žáci prozkoumali pomocí robůtka OZOBOTA. Na tabletech se seznámili se základy znakové řeči a s využitím Pichtova psacího stroje také s Braillovým písmem. Díky laserům a soustavě čoček poznali anatomii oka a zopakovali si základním zrakovým vadám. Pomocí speciálních pomůcek zjistili, za co odpovídají jednotlivé části mozku, a možná je překvapilo, že zdravotní stav člověka lze posoudit i podle barvy jeho moči. Oblíbenou aktivitou bylo měření délky jednotlivých částí trávicí soustavy, protože žáci se museli doslova prohrabat jejím věrným modelem. A samozřejmě si otestovali i své vlastní tělo, a to při prozkoumávání papilárních linií na prstech nebo při měření síly stisku ruky. Nedílnou součástí workshopu byla práce s mikroskopy. Pod nimi žáci našly vzorky základních druhů svaloviny, patologických tkání plic, tenkého střeva, kůže a typů krevních buněk. Díky anatomickým modelům si podrobně prohlédli a doslova osahali například kůstky v lidském uchu, srdeční chlopně, kostru člověka či prenatální vývoj jedince.