Základní škola Liberec Barvířská

Setkání na Islandu (Marková)

V rámci dvouletého mezinárodního projektu Erasmus+, do kterého je naše škola zapojena spolu se školami z Islandu, Německa, Turecka a Norska, proběhlo ve dnech 21. – 29. dubna 2018 závěrečné setkání na Islandu. Naši školu reprezentovali 4 pedagogové a 3 žákyně 8. a 9. ročníku. Partnerská základní škola se nachází v pro nás velmi exotickém místě – leží v souostroví Vestmannaeyjar (česky Vestmanské ostrovy) na jihu Islandu, 12 km od pobřeží. Jedná se malé rybářské městečko, které má asi 4300 obyvatel a sopku coby dominantu za městem. My jsme však měli jsme možnost poznat nejen tento ostrov, ale i další krásná místa jihozápadního Islandu – např. Geysir (místo, kde v pravidelných intervalech tryská ze země několik metrů vysoký gejzír a kde v tůňkách bublá vroucí voda), mohutné kaskádovité vodopády Gullfoss nebo vodopád Seljalandsfoss, který teče ze skály a lze ho celý obejít dokola. Islandská fotogenicky krásná příroda všem učarovala a radost ze zážitků nám nezkazila ani skutečnost, že po celou dobu našeho pobytu se teploty pohybovaly lehce nad nulou. Třešinkou na dortu pak byl dvoudenní pobyt v hlavním městě Reykjavíku, které je jen o málo větší, než Liberec.
Na Islandu se samozřejmě také pracovalo. Žáci i učitelé se zde zúčastnili několika workshopů v kreativní dílně Fablab, která se zaměřuje na inovace a výzkum v oblasti technologií. To odpovídá i tématu projektu, který nese název „Meet up with the future“ – „Potkej se s budoucností“. Učili se např. navrhnout si potisk na tričko v grafickém programu Inkscape nebo vytisknout si jmenovku na kufr ve 3D tiskárně. Dále každá skupina předvedla svou audionahrávku se strašidelným příběhem – ten žáci ještě před setkáním museli vymyslet a poté namluvit s využitím děsivých zvukových efektů. Také jsme navštívili prezentace lokálních škol i pracovních nabídek a měli jsme možnost prohlédnout si prostory několika škol, porovnat vybavení i výukové metody.
Setkání v neposlední řadě umožnilo učitelům i žákyním procvičit si angličtinu, poznávat nové přátele, ochutnávat nová jídla a vidět, jak se žije jinde. Dívky byly ubytované v hostitelských rodinách, takže měly možnost poznat všední život opravdu zblízka. Nejely však úplně do neznáma, ale za islandskými kamarádkami, které u nich bydlely loni v květnu během setkání v Liberci. Slíbily si, že zůstanou i nadále v kontaktu a v budoucnu se možná znovu navštíví.
Setkáním na Islandu se náš dvouletý projekt Erasmus+ uzavřel, ale určitě se v budoucnu pokusíme zrealizovat další.

Ohlasy dívek, které se zúčastnily setkání na Islandu:

Tereza Dřízhalová, 8.A:
Island a celkově projekt Erasmus+ byl pro mě velice zajímavou zkušeností. Poznávali jsme lidi z různých koutů světa, zjišťovali jsme, jak žijí a co je v jejich zemích zvykem. Týden v islandské rodině jsem si užila, jezdili jsme na výlety a já tak poznávala jejich domov. Ostrov, na kterém jsme byli, se mi opravdu líbil. Hlavně z hlediska přírody. Mají to tam opravdu krásné. Za ten týden jsem také zjistila, jak na tom jsem s angličtinou a kde mám mezery – a jsem za tuto zkušenost ráda. Z Islandu jsem si odvezla mnoho zážitků, vzpomínek a našla jsem si přátele, se kterými jsem dosud v kontakt. Pokud si chcete zlepšit angličtinu, najít si kamarády z jiných zemí nebo zjistit, jak se žije v cizině, tak vřele doporučuji projekt Erasmus+.

Nela Macounová, 9.A:
Upřímně, bylo to úžasné. Mají nádhernou přírodu a všichni jsou tam milí. Poznali jsme tam mnoho nových přátel a máme spoustu krásných zážitků, na které nezapomeneme. Nikdy bych nevěřila, že budu opékat tousty na sopce nebo že budu hladit papuchalka (druh ptáka). Dozvěděli jsme se tam něco z jejich historie a zjistili, jak žijí. Byla tam zábava, stále jsme něco dělali nebo si povídali. Přes den jsme měli většinou program a večer jsme byli v klubu. Jsem moc vděčná za to, že jsem měla možnost se podívat na Island. Chtěla bych se tam někdy vrátit.

 

Setkání na Islandu (Marková) Setkání na Islandu (Marková) Setkání na Islandu (Marková) Setkání na Islandu (Marková) Setkání na Islandu (Marková) Setkání na Islandu (Marková)