Základní škola Liberec Barvířská

Výměnný pobyt s německou školou u Warthy v lužické části Německa

Źáci 3.C odjížděli ráno 2.10. do Německa.  Po příjezdu nás uvítali němečtí kamarádi. V kruhu jsme si řekli jaký bude program, každá skupina zazpívala písničku, převzali jsme si desky s pracovním listem a svačinu a mohli jsme vyrazit do terénu.

Tématem dne bylo seznámení s lesem v jeho proměnách v čase. Prošli jsme pralesem, kde opravdu seděl  pračlověk a snažil se rozdělat oheň. Z pralesa jsme vyšli na louku, kde pastýř pásl ovce. Rozeznávali jsme stromy  a určovali, jestli jsme ve smíšeném nebo monokuturním lese. Důležitým tématem bylo využívání lesa kdysi a dnes.

Prošli jsme také vřesovištěm a viděli pravé vlčí stopy – ty poznáte tak, že jsou opravdu v jedné lince. Došli jsme do vesničky, nazvané podle chovu koz a zde jsme byli pozváni na oběd a zmrzlinu. Během cesty měli děti za úkol komunikovat s německými kamarády a zjistit pár informací. Po prvotních rozpacích se nakonec všichni snažili s trochou angličtiny a rukou domluvit a vznikaly humorné situace.

Protože jsme pak ve škole měli ještě tematické a projektové hodiny, myslím, že si děti mnohé informace dobře zapamatovaly .