Abeceda peněz 2

Pátým třídám ze ZŠ Barvířská se dostalo pocty být zařazeny do projektu Abeceda peněz, který připravila Česká spořitelna. Jde o program na podporu finanční gramotnosti. Děti si interaktivní formou osvojily nejen základní finanční pojmy, ale na modelu vlastní firmy si vyzkoušely podnikat.

V pondělí 27.1. 2018 navštívili žáci spořitelnu, kde  v soutěži  prokázali, že o financích již něco znají. Pak  si  po skupinách prohlédli celou pobočku. Nahlédli do práce bankéřů, vyzkoušeli  si vybrat peníze z bankomatu, změnit PIN, paní pokladní jim ukázala bankovky zahraniční měny a dokonce i 1 000 000Kč. Dostali  se i do prostoru bezpečnostních schránek, kde  v jedné schránce našli poklad- sladkosti.

Do začátku podnikání  dostala každá třída půjčku, kterou  investovala do materiálu na výrobu drobných dárků a předmětů pro radost. V další fázi projektu děti tyto jejich produkty nabízely rodičům, klientům i zaměstnancům České spořitelny přímo na pobočce ve Felberově ulici. Teď je na jejich úvaze, jak utržené finanční prostředky smysluplně využijí.

Celý projekt byl velmi přínosný, neboť žáci měli poprvé možnost vyzkoušet si podnikat na vlastní kůži. Zvolili si ředitele, kreativce, vymysleli podnikatelský záměr, vedli si účetnictví, sami si produkty vyrobili i prodali. Zjistili tak, že vydělat peníze stojí spoustu práce a námahy a nic není bez poctivého úsilí.