KVK - Mediální a digitální gramotnost

Komu, čemu máme věřit? Na toto téma absolvovali v pátek 29.4.2022 žáci seminář v Krajské vědecké knihovně. Jedná se o cyklus vzdělávacích modulů vhodných pro posílení mediální a digitální gramotnosti a určených pro žáky 7., 8. a 9. tříd. Seminář vedl lektor ABATOP, z.s. a externí lektor Národního centra bezpečnějšího internetu Mgr. Vladimír Vácha.

Seminář byl velmi pěkně zpracovaný a užitečný. Vedl žáky k zamyšlení se nad tím, že nelze věřit všemu, co nám předkládají média a že je nutné používat kritické myšlení. Představil jim nástroje, jak odlišit pravdu od dezinformací a jaké nástroje použít, pokud si chceme nějakou informaci ověřit. Také žáky seznámil s nejznámějšími příklady propagandy a dezinformací z historie, aby viděli, že se nejedná o nic nového. Tématice jsme se předem věnovali v hodině občanské výchovy, proto žáci znali některé pojmy (dezinformace, hoax, atd.), dozvěděli se ale spoustu dalších informací a to jak pojmů (misinformace, propaganda, kritické myšlení), tak i rad do života. Nejcennější pro ně určitě byly nástroje, jak si ověřit pravdivost informací na internetu + seznam konkrétních webových stránek, které slouží k ověřování informací.

Lektor měl prezentaci pečlivě připravenou a skvěle dokázal udržet pozornost žáků, protože mluvil poutavě a svůj výklad měl doplněný nejen textem, ale i mnoha obrázky a video-ukázkami. Výklad byl přiměřený věku žáků, a přestože lektor používal odborné pojmy, dokázal je vždy jednoduchým způsobem vysvětlit. Žáci odcházeli nadšení.