Důležitá sdělení - Informace k ZÁPISU do 1. ročníku 18.4.2024

11. 9. 2018 Střevlík Hejnice

V úterý jsme se vydali vlakem do EKO centra Střevlík v Hejnicích. Měli jsme objednaný výchovně vzdělávací program "Od jablka k moštu".

Skvěle koncipovaný program dětem jablko představil nejen jako běžné ovoce, které má mnoho druhů a mnoho chutí a také mnoho využití, ale zejména i jako symbol, který hrál v historii lidstva, vědě, umění a literatuře významnou roli.

- Jablko z ráje - biblický příběh

- Řecká pověst o Paridovi a zlatém jablku

- Fyzik Isaac Newton a jablko

- Symbol firmy Apple

- pověst o Vilému Thelovi

- jablko jako vánční symbol (hvězdička v rozkrojeném jablíčku)

- jablko - kost v kolenním kloubu

- granátové a rajské jablko

- královský symbol (zlaté jablko, žezlo a koruna)

- Otrávené jablko v pohádce o Sněhurce.....atd.

Dále si děti zahrály na dvě firmy, které se zabývají obchodem s jablky - jedna zahraniční, která jablka dováží a druhá česká. Poznaly, že lepší a ekologičtější je kupovat jablka česká.

Nakonec si děti na pravém dřevěném lisu vyrobily vlastní mošt. Poznaly tak nejen sladkou a výbornou chuť čerstvé jablečné šťávy, ale i těžkou práci, kterou na výrobu moštu musely vynaložit.