Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - Velikonoční prázdniny a informace k ZÁPISU do 1. ročníku 18.4.2024

Setkání projektu Erasmus+ v Liberci (Marková)

Naše škola je zapojena v projektu mezinárodního partnerství škol Erasmus+. Náš projekt nese název Meet up with the future a spolupracují na něm školy z Islandu, Norska, Německa a Turecka. Ve dnech 15. – 19. května 2017 proběhlo setkání v České republice a naše škola hostila celkem 11 učitelů a 14 žáků z těchto partnerských zemí. Oficiální část programu zahrnovala prohlídku školy i vstupy do výuky a také prezentace místních spisovatelů každé země za využití moderních nástrojů (programy Book Creator a Glogster, online kvízy v programu Kahoot ). Žáci se aktivně zúčastnili školního života tím, že po skupinkách ve třídách představovali svou zemi a odpovídali na dotazy českých dětí, dále měli možnost vyzkoušet si výrobu šperku na hodině keramiky a učitelé tělesné výchovy pro ně připravili i sportovní dopoledne plné soutěží.  Součástí setkání však bylo samozřejmě také představení nejzajímavějších míst Liberce a okolí. Společně jsme navštívili libereckou radnici, knihovnu, IQ Landii, Ještěd či ZOO, ale zavítali jsme třeba i do vzdálenějšího okolí na zámek Sychrov a podnikli pěší výlet po Českém ráji. Učitelům jsme dopřáli také exkurzi v pivovaru Svijany a ve sklárně Ajeto v Lindavě, protože výroba piva a skla je s naší zemí neodmyslitelně spjata. Žáci byli ubytováni v českých rodinách a měli tak možnost zblízka poznat náš způsob života – mnozí tu zažili třeba svůj první táborák s opékáním buřtů. Setkání bylo zakončeno v pátek návštěvou Prahy a prohlídkou nejznámějších pražských památek. Další projektové setkání proběhne v říjnu v Německu.

 

Ohlasy žáků:

 

Viky Aleksij, 8.A:


Za ten týden jsme toho hodně stihli. Měla jsem u sebe holčinu z Islandu a byla to vážně dobrá zkušenost. Byli jsme sice hodně unavení, protože za ten necelý týden jsme toho hodně nachodili, ale dalo se to zvládnout. Když jsme zrovna nebyli někde společně se všemi, vzala jsem ji např. do 5D kina, na přehradu, ukázala jí významné budovy Liberce a s ostatními dívkami jsme opékaly buřty. Taky jsem ji vzala na nákupy, pro ně to tu je levné.
Hodně jsem si díky Erasmu zlepšila angličtinu, donutí vás to vážně komunikovat, protože když tomu člověku musíte něco říct a vypadne vám třeba jedno slovo z věty, musíte tu větu překopat a to vám zlepší slovní zásobu a vyjadřování. Doporučuju všem Erasmus, je to vážně nápomocný projekt, pokud si chcete zlepšit angličtinu a ještě máte možnost podívat se do různých států a najít si přátele i z jiných zemí než je jenom ČR :)

 

Eliška Loulová, 9.A:


Chození po našem rodném městě, bydlení v rodinách, učení se novému jazyku, to vše bylo zapojeno v setkání Erasmus+. Ze začátku jsem si myslela, že to bude složitý týden, avšak opak byl pravdou a všichni jsme si to užili. Díky této akci jsem mohla poznat nové lidi i jejich kulturu, jak se žije v Turecku nebo v severních státech Islandu a Norsku či v našem sousedním státě Německu. Byl to krásný týden, který za sebou nechal spoustu pěkných vzpomínek.

 

Nela Macounová, 8.A:


Řekla bych, že jsme jako parta uspěli, snažili jsme se bavit se všemi lidmi. Program byl hezký, ale někdy až vyčerpávající. Bydlela u mě Andrea z Islandu a je to fakt milá a hodná holka. Celkově říkala, že se jí tu líbilo. Procvičily jsme si společně angličtinu, učila jsem ji česky a ona mě zase učila islandsky. Byla s ní opravdu zábava. Asi nejvíc se jí tu líbila zoo, byla z ní úplně nadšená, protože na Islandu mají prý asi jenom 20 druhů zvířat. Jsem moc ráda, že jsem se přidala do Erasmu, byla to velice dobrá zkušenost. Našla jsem si spoustu nových přátel, se kterými jsem stále v kontaktu. Už se těším, až pojedu na Island a až mi Andrea ukáže ostrov, na kterém žije a poznám i její rodinu.


Kateřina Ducháčková, 7.A:


Erasmus+ mi dal  to, že se nebojím bavit s cizími lidmi, které jsem nikdy neviděla. Ze začátku jsem si myslela, že to bude složité, ale opak byl pravdou. Ve volném čase jsme dvakrát  navštívily bazén. Také jsme hrály fotbálek a hodně si povídaly. Byla to moc velká zábava a těším se, až v říjnu k Paule pojedu do Německa.

 

Tereza Dřízhalová, 7.A:


Projekt Erasmus+ byl velice zajímavou zkušeností. Umožnil mi poznávat zvyky, povahy lidí z jiných koutů světa a odlišných kultur. Měla jsem u sebe dívku z Islandu a naučila jsem se pár slov z islandštiny, které jsem však po pár vteřinách zapomněla. Jejich jazyk je jako jazykolam, ale to stejné by mohli říct o češtině. Tenhle projekt mi uskutečnil použít znalosti angličtiny v praxi a byla jsem celkem překvapená, že jsem  se dokázala  dorozumět.