Základní škola Liberec Barvířská

Setkání Erasmus+ v Německu (Marková)

V rámci projektu mezinárodního partnerství škol Erasmus+ naše škola již druhým rokem spolupracuje se školami z Islandu, Německa, Turecka a Norska. Projekt nese název „Meet up with the future“ a je zaměřen na využívání moderní techniky ve výuce tradičních dovedností, jako je čtení a psaní. V termínu 1. – 7.10.2017 proběhlo již čtvrté setkání, tentokrát v německém Michelstadtu, a zúčastnili ho žáci i učitelé ze všech zapojených zemí. Michelstadt je malé historické město situované na jihozápadě Německa a naší partnerskou školou je zdejší gymnázium. Úkolem žáků bylo před příjezdem do Německa vymyslet a sepsat příběh s využitím 10 povinných slov, který měli následně ilustrovat a převést do digitální podoby v libovolném počítačovém programu. Své příběhy pak v Německu přečetli ostatním během slavnostního večera v kulturním domě. Kromě toho žáci ve škole absolvovali několik workshopů zaměřených na používání grafických a audio aplikací, měli možnost prohlédnout si celou školu a zapojit se do výuky. Na programu však nebyla jen práce, ale i zábava a poznávání nových míst. Začali jsme ukázkou moštování a zpracování jablek na farmě nedaleko Michelstadtu. Během celodenního výletu jsme měli možnost navštívit krásné krápníkové jeskyně a starý hrad, kde proběhla ukázka výcviku dravých ptáků. Dále jsme jeli na celodenní exkurzi do města Heidelberg, kde jsme navštívili hrad a svezli se historickou lanovkou na vrchol nad městem. Během pobytu byli žáci jako vždy ubytováni v rodinách a měli tak možnost z první ruky poznat všední život i způsob bydlení Němců. V odpoledních a večerních hodinách byl program žáků v režii jejich německých hostitelů a společně chodili např. na nákupy, do restaurací či na bowling. Vzniklo zde mnoho nových přátelství a bylo příjemné sledovat, jak se skupinky dětí z tolika zemí spolu baví anglicky. Poslední projektové setkání proběhne příští rok v dubnu a hostitelskou zemí bude Island, který je současně hlavním koordinátorem projektu.

 

Ohlasy žáků:

Můj pobyt v Německu byla velmi zajímavá zkušenost. Poznala jsem tam mnoho nových lidí, ze kterých se stali moji noví kamarádi. První den jsem se všichni potkali ve škole, odpoledne bylo ve znamení výroby moštu. Úterý byl den volna, odpoledne patřilo společné zábavě – hraní kuželek, pak následovala večeře v restauraci. Ve středu jsme podnikli celodenní společný výlet, počasí bylo slušné a tak se výlet vydařil.  Ve čtvrtek dopoledne proběhl počítačový workshop a k večeru následovalo čtení příběhů a zpívání písní. Poslední den našeho pobytu jsme absolvovali další celodenní výlet, bohužel nám ho trochu zkazilo nepříznivé počasí. V sobotu nastal den odjezdu, loučení bylo smutné. Pak následovala nekonečná cesta autobusem do Prahy, kde nás vyzvedli rodiče. Kdyby byla možnost, ráda bych navštívila své nové přátele znovu.
(Kateřina Ducháčková, 8.A)

 

Skvělý týden. Poznala jsem několik nových lidí i zvyků i nějakých slov z ostatních jazyků. Báječně naplánované, jen s tím, že jsme domů snad vždy přišli v noci. Ranní brzké vstávání mi nevadilo, v pondělí mi chutnal jablečný "mošt", v úterý volno a relax, středa celodenní výlet s nakupováním, ve čtvrtek skvěle proběhlo čtení příběhů a zpěv písní, v pátek další celodenní výlet s nakupováním a nakonec v sobotu smutné loučení. Kdybych mohla, ráda bych si to všechno zopakovala.
(Mya Dobružská, 7.B)

 

V Německu jsem si to užila. Bylo zajímavé, jak rychle jsem dokázala přepnout na konverzaci vedenou v angličtině. Našla jsem si spoustu přátel i z jiných zemí. Chodili jsme na výlety, s mou hostitelkou jsem zhlédla mnoho filmů v angličtině s titulky, sledovala jsem život z úplně jiného úhlu pohledu. Byla to zábava, naučné, zajímavé, dost mi to pomohlo v angličtině, co se týče dorozumívání, občasné vtipkování též nebylo od věci :). Zpětně jsem ráda, že jsem se programu Erasmus+ mohla zúčastnit a získat hromadu nových zkušeností a zážitků. Kdyby se mi naskytla jakákoli další příležitost jet na pár dní k někomu, koho vůbec neznám, ani chvíli bych neváhala. Bylo to moc fajn.
(Klára Loulová, 9.A)

 

Tento poměrně dlouhý a náročný "zájezd" do Německa ve mně zachoval vzpomínky jak ty dobré, tak ty špatné. Samozřejmě je většina z nich ta dobrá, jak je zvykem. Seznámili jsme se s novými lidmi, našli si nové přátele a získali nové zkušenosti. Nejvíce se mi líbilo, když jsme byli všichni pohromadě a dozvídali se zajímavé věci a zvyky z jiných zemí. Tento čas nám byl vyhrazen často večer, kdy jsme si dali společnou večeři nebo hráli kuželky. Zjistili jsme, že naše společná záliba je zpívat přes celý autobus, tancovat na cizokrajné písničky, spát když je státní svátek a jíst dobré jídlo. Nebudu tu rozebírat každý detail o každém dni. Jediné, co vám sem mohu ještě napsat je: Děkujeme škole, že nám umožnila se zúčastnit této skvělé akce.
(Eliška Loulová, 8.A)

Setkání Erasmus+ v Německu (Marková) Setkání Erasmus+ v Německu (Marková) Setkání Erasmus+ v Německu (Marková) Setkání Erasmus+ v Německu (Marková)

Důležité odkazy

Třídy

Školní družina

Aktuality
Drážďany (Húsková)

Ve středu 12. prosince se 27 žáků 9. třídy a 8.A vypravilo do Drážďan.

Mikuláš ve škole (Šulcová)

Dne 5.prosince nás po roce opět navštívil Mikuláš spolu s anděly a čerty.