MIKULÁŠSKÁ PARTA (Loumová)

Každoročně 5. prosince navečer vypuknou  oslavy svatého Mikuláše nejen v samotném Liberci, ale v dopoledních hodinách i na většině libereckých škol.  A naše škola tomu není a ani nemohla být výjimkou.  Jako každý rok, tak i letos se o Mikulášskou partu postaraly  děti z devátých ročníků. Tentokrát padla volba na 9. A. Na hodné i zlobivé děti se těšil Mikuláš, čtyři čerti a dva andělé.
Po druhé vyučovací hodině se v tiché, tmavé školní chodbě postupně ozývá řinčení řetězů.  Samozřejmě, že Mikuláš s anděly čerty napomíná a snaží se je ukáznit.  Malé děti nedočkavě pokukují a natěšenými očky sledují příchod Mikulášské party do jednotlivých tříd. Některé třídy je přivítají  společným zpěvem vánoční koledy, jiné plachým pohledem.
Mikuláš nejprve nechá čerty trošičku zahrozit, ale po krátké době si sjednává patřičný pořádek.  Andílkové hladí děti po hlavách a čerti ustupují do pozadí. Mikuláš  začíná svůj svatý proslov a klade otázky  úměrně k věku žáčků.  Ten či druhý žák slibuje, že už bude hodný a že se pro příští rok polepší. Svůj slib zakončí  básničkou či  písničkou.
Pro připomenutí důležitosti dobrého chování se děti nechaly pomalovat čertovským uhlím. Letos těch zlobivých dětí ale moc nebylo, a tak i čerti byli nakonec za hodné a rozdávali sladké drobnosti  spolu s anděly.
Mikulášská parta nezapomněla ani na naše nejmenší kamarády, děti z mateřské školy.