Buď toho součástí. Podporuj muziku! (Loumová)

Hudba nás provází na každém kroku: když je nám veselo a do zpěvu, i když je nám smutno až k pláči. Jen si pokaždé vybereme jiný hudební žánr. Zkrátka, hudba pomáhá člověku žít. Každý z nás si čas od času koupí pěkné CD či poslechne písničku z médií.
Je lepší stahovat písničky z internetových uložišť, nebo si je kupovat na hudebních nosičích? Odsuzovat jejich ilegální stahování?  To jsou otázky, na které se pokoušeli žáci 7., 8. a 9. ročníků odpovědět.  Pokud si nebyli jistí se svojí odpovědí, tu správnou pak získali od rappera Jonáše Červinky, známého především pod uměleckým jménem Lipo. Tento rapper a autor řady písní přijal pozvání do naší školy na besedu „Buď toho součástí. Podporuj muziku!“, která se konala 8. 11. 2017 v posluchárně školy.  Besedou provázel pan Leoš Bednář, právník České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu, který se specializuje na autorská práva a autorský zákon.
Zmíněný vzdělávací projekt spustila právě Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI) ve spolupráci s Ochranným svazem autorských práv k dílům hudebním, o. s. Prvotním cílem projektu je zvýšení povědomí o hodnotě hudby, neoddělitelným úkolem je pak naučit žáky základům autorských práv a změnit jejich chování v prostředí internetu, a to zejména ve vztahu k hudbě.
A právě o tomto povědomí vnímání hudby,  autorských práv a autorského zákona byly děti zábavnou formou informovány, byly tak směrovány k bezproblémovému poslechu hudby na on-line službách. Pomůckou k pochopení tohoto problému bylo zhlédnutí  krátkých spotů, ve kterých se vyjádřili
na danou tématiku nejen rapper Lipo, ale  i  zpěvačka Ewa Farna a zpěvák  Ben Cristovao. Beseda byla ukončena autogramiádou a společným focením.

Projekt Buď toho součástí. Podporuj muziku! je edukativním projektem ČNS IFPI, INTERGRAM a OSA. Záštitu projektu poskytlo Ministerstvo kultury České republiky a Hospodářská komora České republiky.