Základní škola Liberec Barvířská

Vikingové, 25.9.2017

Vikingové na naší škole

Na poslední zářijové úterý si naše škola v dopoledních hodinách naplánovala  kulturní vystoupení herců z pardubické agentury Pernštejni. Tato agentura nebyla na naší škole poprvé. Starší i mladší žáci si vzpomenou na představení, které proběhlo v loňském roce. Na vlastní oči tehdy mohly děti z 1. a 2. stupně zhlédnout dech beroucí ukázky nejrůznějších utkání či šarvátek z období vlády Lucemburků a zažít tak velkou výpravu do české historie.

26. září 2017 se tentokrát děti vydaly společně s Pernštejny na světovou výpravu.  Program byl zaměřený na proslulé válečníky – Vikingy, kteří se vydávali na výpravy do různých částí světa a především pro obyvatelstvo Evropy představovali hrozivé nebezpečí. Dva urostlí „válečníci“ nám svými mocnými hlasy vyprávěli o životě Vikingů, o jejich výpravách, o společenském systému, o odívání, také o mytologii a náboženství. Možná ještě přitažlivější však byly akční scény celého vystoupení a rekvizity, které společně celé vystoupení dotvářely a dodávaly mu na dramatičnosti a pestrosti.  Pernštejni s sebou přivezli model vikingské lodi, předvedli vikingské způsoby boje na souši i na moři. Pořad byl protkán i humornými situacemi. Závěrečné minuty svého vystoupení pak Pernštejni  ukončili  výzvou - přáním, aby lidé mezi sebou spory a konflikty řešili mírem a ne za pomoci zbraní, bolesti a zbytečných svárů.

Vikingové, 25.9.2017 Vikingové, 25.9.2017 Vikingové, 25.9.2017 Vikingové, 25.9.2017